Navedeni podaci dovoljno govore o opravdanosti pojedinih paušalnih ocjena o doprinosu Termoelektrane u ukupnom zagađenju vazduha u Pljevljima. Takođe, podsjećamo i da je Termoelektrana bila van pogona od 26. novembra naveče do 29. novembra ujutro, kao i od 2. decembra popodne do 4. decembra.
U prilog smjera u kome treba locirati glavni problem uzroka zagađenja grada PM 10 česticama, treba imati u vidu i činjenicu da u ljetnjem periodu skoro da i nema prekoračenja graničnih vrijednosti, a ljeti Termoelektrana radi istom snagom kao i u zimskom periodu, kada su prekoračenja evidentna.
Elektroprivreda Crne Gore je finalnom rekonstrukcijom elektrofiltera u TE 'Pljevlja', u koji je uloženo oko 11 miliona eura, smanjila koncetraciju čestica u dimnim gasovima na svega 20-25 mg/m3, što je znatno ispod EU standarda koji propisuju graničnu vrijednost od 50 mg/3. Lokacija TE “Pljevlja” koja je od centra grada udaljena 2,5 km, kao i visina dimnjaka (250 m), takođe upućuju na zaključak da TE ne može imati presudan uticaj na kvalitet vazduha u gradu.
"Podsjećamo i da je uslov za gradnju drugog bloka Termoelektrane Pljevlja toplotna centrala, koja je preduslov za toplifikaciju grada. Toplifikacijom grada znatno bi se smanjilo zagađenje vazduha iz preko 5 hiljada individualnih ložišta i oko 40 kolektivnih ložišta koja su, kako istraživanja ukazuju, najveći zagadjivač centralnog dijela grada", zaključuje se u saopštenju.