Fizičari već više od 60 godina sanjaju o komercijalno isplativoj fuziji koja, za razliku od fisije, ne bi zagađivala okolinu radioaktivnim materijalima, a imala bi jeftine i neiscrpne izvore goriva. Zbog velikih tehnoloških problema, ostvarenje ovog sna oduvijek, iznova i iznova, izgleda kao nešto na što treba pričekati još dvije do tri decenije.
No, izgleda da su Njemci upravo prekinuli tu beskrajnu priču. Juče su objavili senzacionalnu vijest da je testiranje reaktora "Wendelstein 7-X", vrijednog 370 miliona eura, bilo uspješno i potkrijepili je snimcima plazme koja u njemu nastaje. U stvaranje reaktora uloženo je 19 godina rada, odnosno 1,1 milion radnih sati.
"W7-X" je najnapredniji model fuzijskog reaktora tipa stelarator - nazvan po zvijezdama u kojima se prirodno odvija fuzija - koji su bili popularni sredinom 20. vijeka. Na nesreću, zbog toga što su imali problem s kontrolisanjem goriva, ubrzo su ih istisli reaktori tipa tokamak koji su nastavili da se razvijaju sve do danas. Najveći fuzijski reaktor na svijetu "ITER", koji u Francuskoj gradi cijeli niz država - od Kine i Japana do SAD-a i EU-a - a zasnova je na reaktoru tipa tokamak.
S razvojem superračunara, naučnici su posljednjih godina uspjeli da riješe ključne konstrukcijske probleme stelaratora pa su oni ponovno postali zanimljivi, jer imaju nekoliko važnih prednosti - trebalo bi da kontinuirano, bez prekida, održavaju plazmu u stanju potrebnom za fuziju, pa bi imali mnogo veću efikasnost od tokamaka koji to ne mogu, a takođe mogu biti manji i jeftiniji, pa će ih biti lakše graditi i komercijalno koristiti na lokalnom nivou.
U prvom, probnom paljenju, njemački naučnici koristili su plazmu helijuma, a ne vodonika. Jedan od razloga je taj što je od helijuma lakše napraviti plazmu. Zagrijali su je na oko milion stepeni u trajanju od jedne desetinke sekunde.
- Sve je prošlo u skladu s planovima. Sljedeći zadatak biće produženje trajanja stanja plazme, kao i istraživanje najboljih tehnika zagrijavanja helijuja mikrotalasima. Nakon prekida za Novu godinu, u januaru će se nastaviti testiranja kojima ćemo se pripremiti za stvaranje vodonikove plazme - rekao je dr Hans-Štefan Boš, rukovodilac tima odgovornog za rad "W7-X".
Izvor i foto: T portal