Društvo

Dužni obezbijediti ostvarivanje ljudskih prava svima

Kvalitetan zakonodavni okvir u oblasti pristupačnosti objekata osobama sa invaliditetom potrebno je dalje nadograđivati, intenzivirati rad na njegovoj kvalitetnoj primjeni, sa akcentom na finanasiranje, poručeno je sa konferencije koja je otvorena u Budvi.
Dužni obezbijediti ostvarivanje ljudskih prava svima
Portal AnalitikaIzvor

Dvodnevnu konferenciju Objekti u javnoj upotrebi na lokalnom nivou - Pristupačnost licima sa invaliditetom, organizuju Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Zajednica opština Crne Gore, uz podršku Misije OEBS-a.

Iz Ministatstva je saopšteno da je cilj podizanje svijesti o toj temi, kao i analiza postignutih rezultata na uklanjanju arhitektonskih barijera na lokalnom nivou.

Ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović rekao je da je pristupačnost preduslov za participaciju u društvu i ekonomiji.

„Često se uklanjanje arhitektonskih barijera vezuje za nedostatak finansijskih sredstava. Međutim, potrebno je da svi zajedno uložimo maksimalne napore kako bi prevazišli finasijske odnosno arhitektonske barijere“, kazao je on.

Gvozdenović je ukazao da značajan kapacitet za rješavanje tog pitanja mogu predstavljati donacije i IPA fondovi.

„Jer, dužni smo, i kao pojedinci i kao društvo i kao država da obezbijedimo ostvarivanje ljudskih prava svima”, dodao je on.

Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Jnaina Hrebičkova rekla je da vjeruje da će konferencija pružiti mogućnost, ne samo da se osvrne na postignute rezultate, već i da se dođe do zajedničkih zaključaka o sljedećim koracima koje treba da preduzmu svi akteri u procesu.

„Željela bih da vas sve zamolim da barem na trenutak razmislimo o prostoru u kome se svakodnevno krećemo. Stepenice, trotoari, ulične šahte, uski prolazi – sve su to barijere na koje nailazimo i koje lako premošćavamo mnogo puta na dan“, navela je ona.

Hrebičkova je upozorila da za osobe sa invaliditetom samo par stepenica može biti nepremostiva prepreka.

Predstavnca Saveza udruženja paraplegičara , Nataša Borović rekla je da je veliki broj propisa u oblasti pristupačnosti usvojen, ali da postoji prostor za njegovo dodatno unapređenje.

Ona je navela da je posebnu pažnju potrebno posvetiti njihovoj adekvatnoj primjeni.

Na konferenciji je poručeno da je, u skladu sa Evropskim konceptom pristupačnosti iz 2003, Crna Gora postavila pravni okvir u oblasti pristupačnosti na način sto je, između ostalog, usvojila Strategiju za integraciju osoba sa invaliditetom 2008-2016 čija se nova verzija očekuje u narednom periodu.

„Crna Gora je integrisala ovo pitanje u Zakon o uređenju prostora i izgradnji objekata i podzakonske akte, a pojednostavljene su i procedure za dobijanje odobrenja za postavljanje objekata neophodnih za pristupačnost poput - pristupnih rampi, liftova i slično“, kaže se u saopštenju.

Kontatovano je da se u budućnosti posebno mora raditi na izazovima poput informisanja stručne javnosti o ovom pitanju, intenziviranju obuka stručnog kadra i daljem unapređenju administrativnih kapaciteta i pitanju finansijskih sredstava potrebnih za realizaciju planova u ovoj oblasti.

Najavljeno je da će tokom dva dana biti održan veliki broj prezentacija kojima će se predstaviti zakonska regulativa iz te oblasti, pristupačnost objekata u javnoj upotrebi, planovi i dalje aktivnosti, kao i problemi i izazovi sa kojima se suočavaju lica sa invaliditetom u svakodnevnom životu.

MINA

Portal Analitika