Društvo

Osobe sa invaliditetom najčešće rade u NVO

Predstavnici Udruženja mladih sa hendikepom (UMHCG) i Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG) potpisali su danas Memorandum o saradnji, čiji je cilj izjednačavanje mogućnosti mladih i studenata s invaliditetom u visokom obrazovanju i stvaranje uslova za njihov prelazak na otvoreno tržište rada. Memorandum su potpisale izvršna direktorica UMHCG Marina Vujačić i predsjednica UPCG Svetlana Vuksanović.
Osobe sa invaliditetom najčešće rade u NVO
Portal AnalitikaIzvor

Vujačić je kazala da se proces zapošljavanja OSI ne može posmatrati odvojeno od procesa obrazovanja, pristupačnosti i servisa podrške, ocijenjujući da od zapošljavanja i radnog angažmana OSI u velikoj mjeri zavisi njihov samostalni život, uključenost u zajednicu i ukupni standard njihovog života.

„Najveći poslodavci OSI su i dalje nevladine organizacije, a posebno organizacije OSI, što predstavlja segregaciju OSI na tržištu rada i često nastavak njihovog puta i usmjerenja još iz perioda ranog odrastanja i obrazovanja“, rekla je Vujačić u PR Centru.

Takvo stanje, kako je ocijenila, za posledicu ima usporavanje ili nemogućnost napredovanja, ne samo OSI nego ukupnog društva.

„Veliki broj OSI primoran je da obavlja zanimanja koja nijesu u skladu sa njihovim obrazovnim profilom“, upozorila je Vujačić.

Ona je kazala da zapošljavanje OSI u velikoj mjeri zavisi i od njihovog obrazovanja, ali i pristupačnosti i servisa podrške, a za OSI, kako je upozorila, bez ekonomske nezavisnosti i zapošljavanja nema ni samostalnog života.

„Poseban zakon koji definiše ovu oblast, Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica s invaliditetom pruža mnoge mogućnosti, a svrha podsticanja zapošljavanja kroz subvencije jasno govori u prilog činjenici da OSI u praksi nijesu u istim pozicijama za zapošljavanje s drugim građanima“, rekla je Vujačić.

Ona je ukazala da analizom podataka o broju nezaposlenih OSI, prijavljenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, kao i podacima o broju zaposlenih OSI u toku jedne kalendarske godine, može konstatovati da je iz godine u godinu evidentan napredak u broju zaposlenih OSI.

„Ipak, i dalje treba imati na umu da određeni procenat OSI nema rješenje o kategorizaciji, odnosno utvđenu vrstu i stepen invaliditeta, što je sve posledica stereotipnog i tradicionalnog društva i odnosa prema OSI, odnosno invaliditetu kao stanju“, istakla je Vujačić.

Vuksanović je kazala da su obrazovanje i zapošljavanje oduvijek bili u vrhu prioriteta rada i zalaganja te asocijacije.

„Svoj doprinos politici obrazovanja i zapošljavanja dajemo kroz učešće u radnikm grupama i tijelima koja se bave kreiranjem zakona i podzakonskih akata i izradom strategija i operativnih planova u ovoj oblasti“, navela je Vuksanović.

Kako je podsjetila, značaj inkluzivnog obrazovanja i inkluzivnog tržišta rada Unija je prepoznala odavno i dugi niz godina zagovara ravnopravan tretman i poštovanje prava OSI pri zapošljavanju i na radu.

UPCG, kako je dodala Vuksanović, učestvuje u radu Savjeta Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI od početka osnivanja, 2009. godine.

Ona je poručila da će UPCG ostati posvećena promociji jednakosti pri zapošljavanju i na radu, stvaranju boljih uslova za zapošljavanje OSI i kreiranju regulatovnog okvira koji podstiče zapošljavanje i obrazovanje OSI.

Predstavnica Ministarstva rada i socijalnog staranja, Edina Dešić Perazić kazala je da će Memorandum o saradnji omogućiti OSI da u direktnoj komunikaciji sa poslodavcima obavljaju praksu u skladu sa svojim interesovanjima i zanimanjima.

„Minstarstvo daje svoj doprinos zapošljavanju OSI, kako u samom tom resoru, tako i u instutucijama nad kojima je nadležno“, navela je ona.

Prema njenim riječima, Ministarstvo svojim primjerom nastoji da postakne druge državne i lokalne institucije i sve poslodavce da zaposle OSI i na taj način omoguće im, kako je navela, punu inkluziju u društvu.

„Koristim priliku da uputim apel svim poslodavcima da se prije odluče za zapošlhjavanje OSI i time ostvare prava na subvencije predviđene Zakonom, nego da se radije opredijeljuju za uplaćivanje posebnog doprinosa za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI“, poručila je Dešić Perazić.

Potpisivanje Memoranduma je jedna od završnih aktivnosti projekta „Od obrazovanja ka zapošljavanju“, kojeg UMHCG sprovodi posredstvom grant šema Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.

(RTCG)

Portal Analitika