Društvo

Obradović nije na listi osumnjičenih za šverc ljekova

Branislav Martinović i Oleg Obradović, osnivači farmaceutskih kompanija „Glosarij“ i „Bajfarm“, nijesu na listi osumnjičenih za nelegalan uvoz citostatika iz Italije u Crnu Goru, saopšteno je iz Specijalnog tužilaštva. Iz te institucije negirali su navode dnevnih listova „Dan“ i „Večernjih novosti“ u kojima se tvrdi da su Martinović i Obradović ,,pod lupom“ specijalne tužiteljke Lidije Vukčević zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja u Crnu Goru prošvercovali neispravne ljekove.
Obradović nije na listi osumnjičenih za šverc ljekova
Portal AnalitikaIzvor

- Specijalno državno tužilaštvo do danas ni u jednom predmetu nije pokrenulo izviđajni postupak protiv Olega Obradovića i Branislava Martinovića, niti kompanija „Glosarij“ i „Bajfarm“, zbog nezakonite nabavke i distribucije više vrsta ljekova – navodi se saopštenju. Međutim, iz Tužilaštva nijesu negirali da je formiran predmet i pokrenut izviđaj u vezi sa sumnjom da su u periodu od 2011. do 2013. godine iz Italije nezakonito uvezeni, između ostalog i citostatici interferona, kao i ljekovi za Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest. U okviru izviđaja koji je pokrenulo crnogorsko tužilaštvo, Agencija za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore je dostavila određenu dokumentaciju Upravi policije. Takođe, iz Agencije tvrde da interne provjere nijesu pokazale nepravilnosti i da falsifikovani ljekovi koji su predmet istrage nijesu ušli u regularne lance snabdijevanja u Crnoj Gori.

Prema pisanju Dana, iz Italije u Crnu Goru ilegalno su uvoženi medikamenti koji se koriste za najteže bolesti – tumor, kao i da jedna kutija tih ljekova košta i do 10.000 eura. Takođe, ovaj medij navodi i da su skupocjeni citostatici postali neispravni pošto su prilikom prepakivanja zbog dodira sa vazduhom izgubili dejstvo. Autor spornog teksta se poziva i na italijanske medije koji navode da su njihovi istražitelji tragom novca koji je uplaćivan za neispravne medikamente došli i do jedne crnogorske farmaceutske kompanije, ali ne navodeći njeno ime. U aprilu je italijanska policija, u akciji „Farmatrafik“, uhapsila 19 osoba osumnjičenih za učestvovanje u švercu citostatika, među kojima je bilo i nekoliko vlasnika farmaceutskih kompanija. Prema pisanju italijanskih medija, predstavnici tamošnjih istražnih organa kazali su da je utvrđeno da su sporni medikamenti u Crnu Goru stigli iz Napulja, ali nije utvrđeno da li su i oni prilikom prepakivanja i transporta oštećeni. Švercom kradenih i većinom oštećenih ljekova za najteže bolesti, prema pisanju italijanskih medija, toj državi nanesena je šteta od preko 30 miliona eura. Martinović je osnivač firme „Glosarij“, a bio je direktor kompanije „Bajfarm“, koju je vodio Oleg Obradović, redovni profesor na Elektrotehničkom fakultetu, a javnosti poznat kao nekadašnji predsjednik odbora direktora Prve banke i Telekoma. Martinović i Obradović su negirali bilo kakvu povezanost sa švercom oštećenih ljekova kao i da su saslušavani u Tužilaštvu povodom toga.

Pobjeda

Portal Analitika