“Koliko rad Savjeta ne doprinosi, nego najdirektnije odmaže afirmaciji i zaštiti identitetskih nacionalnih vrijednosti Crnogoraca u Srbiji, najbolje potvrđuju ‘kriterijumi’ Savjeta prilikom raspodjele novčanih sredstava pojedinim crnogorskim asocijacijama na osnovu dostavljenih projekata na raspisani konkurs. Komisija Savjeta nije ni bila u stanju da objektivno procijeni koji je od ponuđenih projekata uistinu afirmiše nacionalni, kulturni i jezički identitet Crnogoraca, a koji nevješto fingiranje istraživačkih ‘zamisli’ u službi namicanja novca. Sredstva koje je država Srbija dala Savjetu radi zaštite i afirmacije crnogorskih nacionalnih vrijednosti dodijeljena su nekim udruženjima u kojima ne postoji nikakva svijest o tim vrijednostima niti namjera da se one štite. Štaviše, većina udruženja kojima je Savjet dodijelio sredstva su fantomska”, istakao je Zečević.
Jedno od tih fantomskih udruženja je, kaže, takozvani Crnogorski kulturni centar u Beogradu.
“Osim registracije, ono nema ni članstva, ni prostorija, ni bilo kakvih aktivnosti, ni bilo kakvog uticaja u crnogorskoj dijaspori. Niko u milionskom gradu ne zna za njega. Zapravo, to udruženja je paradigma javne prevare. Istu fantomsku organizaciju s istim osnivačem predstavlja i takozvana Crnogorska partija, kao i gromoglasno najavljivana i nikad započeta gradnja hrama Crnogorske pravoslavne crkve u Lovćencu. Vjerovatno je za zasluge u osnovanju ovih i još nekoliko fantomskih udruženja, koja su pokupile lavovski dio sredstava namijenjenih za pomenute projekte Savjeta, taj ‚organizator‘ i ‚osnivač‘ nagrađen namještenjem u Upravi za dijasporu Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore zadužen za identitetska pitanja“, rekao je Zečević.
On je dodao da je Crnogorski nacionalni savjet u dodjeli sredstava ipak imao dva jasna kriterijuma. Jedan je, kaže, bio nepotističko namirivanje zahtjeva bliže rodbine pomenutoga „organizatora“ i „funkcionera Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore“, a drugi vulgarna opsjednutost pučkim zabavama kao što su „raštanijade“, „kačamakijade“ i „plemenske igre“.
„Pred suptilnošću ta dva kriterijuma u odluci Savjeta nikako nije mogao da bude prihvaćen, na primjer, program Quartet Unique - koncert talentovanih muzičarki s prostora Crne Gore. Ovaj program predložila je Crnogorska nacionalna zajednica iz Beograda. Trebalo je da se održi u sali Kolarčevog univerziteta. Savjet ga je odbio, jer očito se nije uklapao u ‚kulturni obrazac‘ ‚stručne komisije‘ Savjeta“, istakao je on.
Ta “komisija” je, kaže, bila daleko od pomisli da stimuliše udruženja u sredinama s najviše crnogorske populacije. Tako je udruženje iz Prokuplja, u kome živi 113 Crnogoraca, dobilo više novca od udruženja iz Beograda u kome živi 10.000 nacionalno opredjeljenih Crnogoraca”.
“Sastanku ‘komisije’ na kojem se odlučivalo o raspodjeli sredstava prisustvovao je i pomenuti ‘osnivač’ fantomskih udruženja, koji je ujedno i činovnik Uprave za dijasporu. Taj homo multiplex ujedno je i zakonski zastupnik Udruženja ‘Krstaš’ iz Lovćenca. Naravno, i tom Udruženju dodjeljena su sredstva. Tako ispada da crnogorska Uprava za dijasporu MVP Crne Gore ima svoja udruženja u Srbiji kojima upravlja preko tog ‘stručnog lica’. Na taj način, ona direktno saučestvuje u otuđivanju sredstava koje je država Srbija namijenila crnogorskoj nacionalnoj manjini u Srbiji”, rekao je Zečević.
On je istakao da Savez crnogorskih nacionalnih udruženja Srbije, čija su udruženja i učestvovala u formiranju NS-a, osjeća moralnu obavezu da na ovaj način upozna javnost kako se jedan novi kvalitet u odnosima dviju država izvitoperuje, zloupotrebljava i obrće u svoju suprotnost.
cdm