Abiznis

CGO: Predstavljeni rezultati godišnjeg istraživanja o finansiranju medija

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je danas, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici, organizovao konferenciju na temu « Finansiranje medija iz javnih fondova u Crnoj Gori».
CGO: Predstavljeni rezultati godišnjeg istraživanja  o finansiranju medija
Portal AnalitikaIzvor

Konferenciju je otvorio Ian Viting, britanski ambasador u Crnoj Gori koji je govorio o motivima ambasade da bude dio ovog projekta istaknuvši tom prilikom:“Svako ko živi u demokratskom društvu svjestan je značaja uloge medija. Demokratija teško da može nastati i opstati bez slobodnih medija, koji na profesionalan i etički način izvještavaju o temama od javnog interesa. U Crnoj Gori, kao i u svim društvima koja prolaze kroz period tranzicije, ova uloga je, ako je to moguće, još važnija. Na medijima je da istražuju slučajeve, izvještavaju, dovode u pitanje uvriježena mišljenja i običaje”. Istovremeno on je konstatovao “I pored toga što igraju izuzetno važnu ulogu, njihov položaj je veoma ranjiv. Mediji širom svijeta se suočavaju sa finansijskim izazovima, a situacija je još teža na malom crnogorskom tržištu”. Dalje, on je podsjetio i na ocjenu Evropske komisije o Crnoj Gori da “nesigurna ekonomska situacija novinara izlaže ih riziku od miješanja u uredničku politiku i moguće autocenzure, a negativno utiče i na kvalitet izvještavanja i profesionalnost”. Na kraju, on je izrazio zadovoljstvo “što smo imali priliku da podržimo rad naših prijatelja iz Centra za građansko obrazovanje na projektu “Jednake šanse za sve medije u Crnoj Gori”. Očekujem da će on doprinijeti većoj transparentnosti i preciznijoj definisanosti mehanizama finansiranja medija. Konačni rezultat će biti zdravija medijska scena i bolji položaj i rad medijskih radnika. Od toga i država Crna Gora i njeni građani mogu imati samo koristi”, zaključio je Viting.

 Daliborka Uljarević, izvršna direktorka CGO-a, je naglasila da samo u normativno i institucionalno jasnom prostoru možemo govoriti o slobodi medija, medijskom pluralizmu i konkurentnom medijskom tržištu. Ali, svi ovi principi su danas narušeni u Crnoj Gori. Ne postoje jasni kriterijumi za dodjelu sredstava medijima iz javnih izvora, što za posljedicu ima da se diskreciona ovlašćenja lako pretvaraju u razne vidove zloupotreba. Pojavljuje se protekcionizam, a mediji guraju u polarizaciju i samo medijsko tržište pretvara u namještenu utakmicu, što dodatno negativno utiče na već prilično zabrinjavajuće stanje na medijskoj sceni u Crnoj Gori. U takvim okolnostima sužava se prostor slobode, partikularni interesi postaju dominantniji od profesionalne etike, a crnogorsko društvo, sa građaninom i građankom u njegovom središtu, postaje žrtva obračuna vlasti sa “nepodobnim” medijima ali i internih medijskih ratova. Ona je navela da nalazi CGO-apokazuju da finansiranje medija iz javnih fondova u Crnoj Gori ostaje neregulisano, nekontrolisano i netransparentno, kao i da vlasti vlasti nijesu uložile napore kako bi se ova oblast unaprijedila iako je tema otvorena već četiri godine i predmet je rastuće zabrinutosti i relevantnih međunarodnih organizacija jer to predstavlja sofisticiran, ali moćan, oblik pritiska na medije, podriva konkurentnost na tržištu i razvoj medija, a posebno onih koji imaju kritički otklon prema vlastima.“ Uljarević je, takođe, rekla: Znam da se godinama mnogi ljute i pokušavaju da ospore nepobitne činjenice koje predstavljamo, ali postoje upravo brojke koje su zasnovane na zvaničnim odgovorima organa javnih sektora su dokazi da vlasti «nagrađuju» one medije koji pozitivno izvještavaju o njima kroz selektivna izdvajanja za oglašavanje i druge javne fondove - i praktično «kažnjavaju» kritički orijentisane medije kroz uskraćivanje tih istih sredstava. Vrijedi podvući da se radi o novcima poreskih obveznika koji imaju, ipak, različita mišljenja o društveno-političkoj situaciji i takva ulaganja u medije su izraz i nepoštovanja tih različitosti naših građana i građanki Ona je ocijenila da je„teško naći objektivnu argumentaciju zbog čega mediji u Crnoj Gori ne bi trebali da imaju jednake šanse i stoga se nadam da ćemo tokom današnje diskusije doći i do novih, konstruktivnih prijedloga koji bi doprinijeli da ovo pitanje uredimo na nediskriminatoran i održiv način“. „U konačnici vlast će se i u Crnoj Gori jednog dana promijeniti, i oni koji su sada u povlašćenom položaju, ukoliko ostane ovakvo stanje, mogu sebe naći u potpuno suprotnoj situaciji.  I zato nema razloga da se svi mediji zajedno ne zalažu za uslove koji im obezbijeđuju poštenu konkurenciju i sužavaju prostor za pokušaje kontrole od strane vlasti“, zaključila je Uljarević.

Mira Popović, saradnica na programima u CGO-u je predstavila sam tok istraživanja i istakla da je od 342 organa javnog sektora koja su obuhvaćena istraživanjem odgovor dostavilo 226 odnosno 66% organa, dok  odgovor nije dostavilo 116 organa ili 34%, pri čemu je prosjek čekanja na informacije bio 90 dana. Pri tome je pojasnila da postoje dvije grupe organa koje nijesu dostavile odgovore: organi koji su se opredijelili za princip ćutanja administracije i organi koji su na dostavljeni zahtjev neosnovano odgovorili odbijajućim rješenjem. U oba slučaja, treba konstatovati da je porazno da institucije koje se finansiraju od sredstava poreskih obveznika odbijaju da polože račune o načinu trošenja tih sredstava, što svakako budi sumnju u način na koji su ta sredstva, kome i za koje svrhe dodijeljena“, naglasila je Popović. Na „crnoj listi“netransparentnih organa, kako je iznijela Popović, prema sprovedenom istraživanju, našli su se: Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva, Glavni grad Podgorica, Opština Bar,Opština Ulcinj, Opština Plav, Agencija za zaštitu životne sredine, Agencija za promociju stranih investicija, Institut za javno zdravlje, Nacionalni parkovi Crne GoreAerodromi Crne GorePlantaže «13 jul» i Željeznička infrastruktura, od onih subjekata koji pripadaju Vladi, lokalnoj samoupravi ili su identifikovani kao veći potrošači na medijskom tržištu.

Detaljne nalaze godišnjeg istraživanja o javnoj potrošnji u medijskom sektoru u Crnoj Gori za 2014. predstavila je  Ana Nenezić, koordinatorka programa u CGO-u. Ona je na kraju, takođe, akcentirala zaključke i preporuke.

Nakon prezentacija uslijedila je diskusija u kojoj su učešća uzeli predstavnici različitih medija i institucija.

Konferencija je završna faza u realizaciji projekta „Jednake šanse za sve medije“, koji CGO sprovodi uz podršku Britanske ambasade, a realizuje se u okviru CGO potprograma Mediji i demokratija. Cilj projekta je da doprinese podizanju svijesti o odgovornom trošenju novca iz Budžeta Crne Gore kroz ukazivanje na odnos koji javni sektor u Crnoj Gori ima prema medijima, kroz novčana izdvajanja na osnovu ugovorenih usluga. U tom pravcu, CGO je od maja do decembra 2015, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, prikupio podatke koji se odnose na to kojim medijima, agencijama za odnose sa javnošću, produkcijskim kućama i agencijama za istraživanje javnom mnjenja, i u kojem iznosu, su organi javnog sektora na osnovu ugovora o pružanju usluga, specijaliziranih usluga ili po drugim osnovama uplatili novčana sredstva. Prikupljeni podaci su analizirani i dio su izvještaja Jednake šanse za sve medije u Crnoj Gori? koji je predstavljen na konferenciji. 

 Skup je okupio oko 40 predstavnika/ca medija, Vlade, nevladinih organizacija, političkih partija i diplomatskog kora.

Portal Analitika