
Ovako lider SDS Boris Tadić odgovara na pitanje "Novosti" da li smatra da bi rezultati prijevremenog glasanja, za što se zalaže, bili takvi da bi u vlast ušle nove stranke.
Da li biste potpisali da poslije izbora nećete ulaziti u vlast u kojoj će biti SNS?
- SDS je jedina stranka opozicije koja je već odbila da uđe u vlast sa SNS. Stoga bi zagovornici te nedozrele ideje o zaklinjanju potpisom trebalo da je nude onima koji takvu provjeru još nijesu prošli.
Što biste radili drugačije od onoga što sada radi premijer Vučić?
- Gotovo sve. Prije svega, preuzeo bih odgovornost za nesposobno vođenje zemlje tokom posljednje četiri godine i ne bih pokušavao da svalim svoje neuspjehe na leđa ranije vlasti. I to ne samo zbog toga što su takve optužbe neistinite, već što nas ta logika dovodi i do Vučića, Nikolića i Dačića i njihovog učešća u vlasti krajem devedesetih, kada su se nacionalni resursi arčili enormno i na neshvatljiv način.
Zašto ste izostali sa skupa opozicionih stranaka prošle nedjelje?
- SDS nema što da traži na sastanku sa izrazito nacionalističkim i antievropskim strankama, poput Dveri i DSS. Pozvali smo politički srodne stranke u savez i taj poziv je uvijek otvoren. Ako ideja ovog skupa nije bila samopromocija kroz isprazni aktivizam, onda ne shvatam izbor teme sastanka, budući da se fer izbori regulišu zakonom, a ne dogovorom vlasti i opozicije. Zato je jedini efekat ovog sastanka i bio etiketiranje onih koji nijesu došli, pa je očigledno svrha da se opozicija troši na besmislene međusobne rasprave. To koristi samo vlasti i upravo zbog toga nijesmo kritikovali opozicione stranke koje se nijesu odazvale našem pozivu, već naprotiv, i sada ponavljamo taj poziv. Da je tema ovog sastanka zaista bila udruživanje opozicije, naravno da bismo se odazvali. Uveliko smo u projektu udruživanja i svakodnevno obilazimo Srbiju razgovarajući sa građanima.
Između LDP i SDS nema više razmimoilaženja? I vi ste za to da se Rusiji uvedu sankcije, da se Srbija pridruži NATO i da Kosovo što prije uđe u UN...
- Pojedine razlike između SDS i LDP ne dovode u pitanje naš zajednički strateški cilj koji čine evrointegracije i izgradnja modernog demokratskog društva. Naravno da i dalje imamo različita viđenja načina dolaska do tih ciljeva i upravo zato nijesmo jedna stranka. Međutim, pred Srbijom je izazov zbog koga moramo da se udružimo oko naših sličnosti, a ne da se fokusiramo na naše razlike. To što nemamo istovjetan stav o pitanjima koje navodite nije prepreka za zajednički rad na neophodnom rješavanju gorućih pitanja od kojih zavisi budućnost našeg društva i države.
Novosti.rs