
Odluka srpskog ministra zdravlja Zlatibora Lončara da se od januara 2016. godine ukinu naknade za epiduralnu u svim javnim zdtravstvenim ustanovama u toj zemlji, navela je mnoge da se zapitaju da li je to moguće i u Crnoj Gori.
Ipak, Lazović objašnjava da to za sada nije izvodljivo, jer se naknadama koje majke upaćuju za ovu uslugu, pokrivaju određeni troškovi.
"U ovom momentu nije moguće ukinuti naknadu za epidural zato što je u nju implementiran medicinski potrošni materijal i simbolične usluge zdravstvenim radnicima. Razmišljamo o tome, a kada se finansijsko stanje popravi trudićemo se da da ukinemo tu naknadu”, kazao je Lazović.
Ova usluga nije obuhvaćena Zakonom o obaveznoj zdravstvenoj zaštiti, a za nju se u Crnoj Gori godišnje opredijeli svega 140 žena.
Kako su Dnevnim novinama ranije objasnili u KCCG, novčani iznos za ovu vrstu usluga, 125 eura, definisan je Odlukom o načinu i uslovima pružanja usluga bezbolnog porođaja.
Međutim, ona se ne naplaćuje u svim javnim zdravstvenim ustanovama. Tako na primjer, u porodilištu u Bijelom Polju do sada uopšte nije bilo faktura za epiduralnu analgeziju, a slična situacija po pitanju epidurala je i u Opštoj bolnici u Kotoru, gdje za tu uslugu još nije formiran cjenovnik.
Dnevne novine