Američka agencija za istraživanje svemira - NASA prati oko 20.000 djelova lansiranih raketa, dotrajalih satelita i drugog otpada. Takođe se prati i 500.000 predmeta do veličine klikera, a procjenjuje se da milioni manjih kruže oko Zemlje.
Toliko veliki broj možda je teško zamisliti, a zato je naučnik Stjuart Grej napravio grafičku projekciju koliko je čovjek izbacio "smeća" u svemir od 1957. godine, kada je lansiran "Sputnjik", do danas, i koliko se trenutno nalazi oko Zemlje.
Uprkos tome što svemirsko đubre ne predstavlja opasnost po ljude i objekte na Zemlji, ono zadaje velike glavobolje službama za istraživanje svemira, jer mogu ozbiljno da oštete satelite i druge letelice.
Ponekad čak i Međunarodna svemirska stanica mora da se pomjeri da bi izbjegla neke predmete koji bi mogli da ugroze astronaute i opremu na njoj.
Kanadski astronaut Kris Hedfild snimio je 2013. godine ogromnu rupu u jednoj solarnoj ploči. Iako oštećenje nije bilo pretjerano ozbiljno, ono je pokazalo koliku opasnost predstavljaju ovi predmeti.
Izvor: RTS.rs