Politika

Nuhodžić: Međuvjerska tolerancija čini Crnu Goru stabilnom

U Crnoj Gori međuvjerska i međunacionalna tolerancija je ukorijenjena i kroz istoriju, u teškim vremenima ona je sačuvala Crnu Goru od zadnjih ratnih dešavanja u regionu, tako da je internet nastupi i prijeteće poruke Islamske države ne mogu narušiti - kaže u intervjuu Pobjedi predsjednik skupštinskog Odbora za bezbjednost Mevludin Nuhodžić. Ističe da je ipak neophodno pravovremeno djelovati u smislu praćenja aktivnosti, koordinacije bezbjednosnih službi i svakodnevne razmjene informacija kako sa službama u regionu tako i sa drugim partnerskim službama.
Nuhodžić: Međuvjerska tolerancija čini Crnu Goru stabilnom
Portal AnalitikaIzvor

Upitan da li je Crna Gora dobijanjem pozivnice za članstvo u NATO-u bezbjednija, on je kazao da ne postoji apsolutna bezbjednost, niti da možemo u potpunosti biti zaštićeni od mogućeg terorizma ma gdje bili. Neophodno je, kako je kazao, pravovremeno djelovati u smislu praćenja aktivnosti, koordinacije bezbjednosnih službi i svakodnevne razmjene informacija, kako sa službama u regionu tako i sa drugim partnerskim službama.

- Dakle, pozivnica za članstvo u NATO ne može biti u uzročno-posljedičnoj vezi sa terorizmom. Naprotiv, članstvo Crne Gore u NATO znači bolju i bržu razmjenu informacija, efikasniju borbu protiv sajber kriminala, te samim tim podrazumijeva i efikasniju zaštitu od terorizma – istakao je Nuhodžić.

Na pitanje da li Crna Gora ima informacije o osobama koje su naši državljani, a išle su na ratišta u Siriju ili Irak i da li ih pratimo, on odgovara da Odbor za bezbjednost i odbranu kontinuirano, redovnim i vanrednim aktivnostima prati rad bezbjednosnih službi kada je u pitanju ovaj fenomen vjerskog ekstremizma. Kako je rekao, prema podacima sa kojima je upoznat Odbor, šest državljana Crne Gore trenutno učestvuje u ratnim dejstvima u Siriji i Iraku, dok su tri poginula.

- Pitanje povratnika je nešto što zaslužuje posebnu pažnju. Jedan broj povratnika se vraća razočaran sa tog nerazumnog puta zbog onog što je tamo vidio i u čemu je učestvovao i to zahtijeva angažman cijelog društva u procesu njihove rehabilitacije. Jedan broj njih vjerovatno se vraća sa motivom da nastavi da vrbuje sljedbenike za svoje ideje i odlazak na ratišta. Iz uvida o radu ANB-a i drugih subjekata sektora bezbjednosti jasno je da se sa dovoljnom pažnjom i oprezom prate aktivnosti povratnika sa bezbjednosnog aspekta. Naravno, i tu je neophodna puna saradnja sa regionalnim i drugim partnerskim službama – objašnjava on.

Nuhodžić je istakao da najnovija dešavanja širom svijeta potvrđuju da aktivnosti terorističke organizacije tzv. Islamske države predstavljaju globalnu prijetnju na koju nije imuna ni jedna zemlja, što, kako dodaje, znači da mora postojati puno jedinstvo svih u odgovoru na ovu globalnu prijetnju.

- S obzirom na učešće jednog broja boraca sa područja Balkana u aktivnostima ISIL-a, njena kampanja i propaganda neupitno može imati refleksiju i na naš region. To, svakako, može uticati na međunacionalnu i međuvjersku toleranciju na Balkanu, uvijek sklonom nestabilnostima, koje su obično otpočinjale međuvjerskim i međunacionalnim netrpeljivostima, a završavale ratovima.  U Crnoj Gori međuvjerska i međunacionalna tolerancija je ukorijenjena i kroz istoriju, u teškim vremenima ona je sačuvala Crnu Goru od zadnjih ratnih dešavanja u regionu, tako da je internet nastupi i prijeteće poruke ne mogu narušiti – poručio je predsjednik skupštinskog Odboraza bezbjednost.

(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika