Piše: Marija MITROVIĆ
Poslije Balkanskih ratova, Prvog svjetskog rata i Podgoričke skupštine, šanse Crne Gore da se po ko zna koji put uzdigne iz pepela, bile su male. Ali, da li su velike sile i Srbija zaista vjerovale da će nepokorni crnogorski narod pognuti glavu pred njihovim bajonetima?
Božićni ustanak predstavlja samo početak jedne borbe koja je trajala sve do smrti posljednjeg zelenaša. I ne, ne pristajemo reći da je njihova borba bila uzaludna i bez rezultata. Ona je u jednom teškom i krvavom vremenu čuvala u sebi ideju začetu onda kad je i stvorena Crna
Gora, ideju da je to zemlja koja nikad neće svojevoljno staviti okove i utamničiti svoje parče plavetnog nebo. Crnogorski zelenaši su heroji svog vremena, ali i svakog budućeg.
Biografija: Savo Raspopović je rođen 1879. godine. u Martinićima. Živio je u Baru, đe je do Prvog svjetskog rata bio policijski žandarm. Nakon austrougarske okupacije, brzo se istakao kao hrabar i nepokolebljiv junak, ali i nemilosrdan u borbi za slobodnu Crnu Goru. I nakon nasilne aneksije od strane Srbije, Raspopović ostaje na pravoj strani istorije i pridružuje se crnogorskim zelenašima – borcima Za Pravo, Čast i Slobodu Crne Gore. Uprkos tome što mu je porodica (žena i troje malo đece) bila na udaru srpskih vlasti, nije odustajao od borbe koju je neprastano vodio sa srpskim vojnicima u Baru i njegovoj okolini.
Istorijski arhivi sadrže veliki broj dokumenata koji svjedoče o obračunima Raspopovićeve čete sa okupatorom, poput onih u Mikulićima, na Rumiji, u Vladimiru (okolina Bara).

O tome ko je bio Savo Raspopović najbolje svjedoči, crnogorski političar, konzul i diplomata, koji je u svojim memoarima „O ljudima i događajima – sjećanja jednog federaliste“ opisao i svoj posljednji susret sa Raspopovićem, koji se desio u Rimu. Između ostalog, piše i ovo:
“Jednom se sretoh sa Savom Raspopovićem, pristalicom Jovana Plamenca, koji mi reče:
- Ja već vidim kud je ovo krenulo! Neka ide đe god ko hoće, a što se mene tiče ja ću pravo u Crnu Goru i poginuću za njenu slobodu. Dvije suze zablistaše u njegovim lijepim plavim očima, a njegova gusta, plava brada zadrhta.
- Vala, ako se to dogodi a ja budem živ, spjevaću ti jednu pjesmu - rekoh mu.”
Tako je i bilo. Nakon što je čuo za Savovu pogibiju, Jovićević je napisao pjesmu “Na grobu jedanaest osvetnika”, objavljenu u listu “Amerikanski Glas Crnogorca”, u Čikagu 1924. godine.

(Izvori i literatura: Crnogorski heroji Savo Raspopović i Petar Zvicer, Novak Adžić, Cetinje 2003. godine)