„Subvencije može da ostvari poslodavac koji zaposli lice starije od 50 godina života ili koje živi kao samohrana osoba sa jednim ili više- izdržavanih lica; koje nije bilo u radnom odnosu u prethodnih šest mjeseci; koje nije završilo srednje obrazovanje ili stručnu kvalifikaciju ili koje je završilo redovno- obrazovanje, a najduže dvije godine nakon toga nije imalo zasnovan radni odnos; koje pripada populaciji Roma i Egipćana; koje učestvuje u programima javnih radova. Subvencije važe najduže 12 mjeseci", navodi se u Uredbi dostavljenoj Portalu Analitika.
Subvencije može da ostvari i poslodavac za novozaposlena lica u biznis zonama, za djelatnosti koje posebnim aktom utvrdi Vlada Crne Gore. Pravo na subvencije nema poslodavac koji je u postupku povraćaja nezakonite i neusklađene državne pomoći, korisnik državne pomoći dodijeljene zbog suočavanja sa poteškoćama u poslovanju, poslodavac koji se bavi strogo izvoznom djelatnošću, kao ni poslodavac iz sljedećih sektora: brodogradnje, primarne poljoprivredne proizvodnje – prerade, uglja i transporta. Visina subvencije iznosi do 50% opravdanih troškova, u skladu sa propisima kojima se uređuje državna pomoć. Opravdani trošak je ukupan izdatak za zaradu zaposlenog.
Za lice poslodavac ne plaća: doprinos za obavezno socijalno osiguranje na zarade (doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti) i doprinos za Fond rada, i -porez na dohodak fizičkih lica.
„Za zaposlenog po osnovu ove uredbe, poslodavac iz zarade zaposlenog obračunava, obustavlja i uplaćuje: doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 15,0%, doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 8,5% i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti po stopi od 0,5%, prilikom isplate zarade. Poslodavac plaća obračunati prirez poreza na dohodak. Osnovicu za obračunavanje čini bruto zarada zaposlenog“, zaključuje se u Uredbi.
P.Z.