Abiznis

Tuponja: Usvajanjem amandmana Pozitivne spiječena šteta do 100 miliona eura

Šef Kluba poslanika Pozitivne Goran Tuponja, kazao je da je usvajanjem amandmana te partije na Aneks ugovora o zakupu hotela “Kraljičina plaža” obezbijeđeno ulaganje od preko 110 miliona eura u Crnu Goru i da je odricanjem investitora od prava na arbitražu spriječena potencijalna šteta po državu koja bi, kako tvrdi on, mogla iznositi i do 100 miliona eura. Prema njegovim riječima, upravo zahvaljujući Pozitivnoj biće otvoreno preko 200 novih radnih mjesta i biće zaustavljeno nešto što, kako kaže on, možda nije vidljivo na prvi pogled a veoma je važno za ozdravljenje ukupnog investicionog ambijenta - a to je praksa ucjenjivanja pojedinih interesnih političko-medijskih krugova.
Tuponja: Usvajanjem amandmana Pozitivne spiječena šteta do 100 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Tuponja navodi da je probleme u vezi zakupa “Kraljičine plaže” napravio neko drugi, te da je njegova partija nastojala da da svoj konstruktivan doprinos u njegovom rješavanju, odnosno da bude dio rješenja problema koji je neko drugi napravio. Prema njegovim riječima, Pozitivna nema čarobni štapić kojim se mogu tek tako olako prevazići određene poteškoće, ali, dodaje on, želi da doprinese da stvari budu bolje nego što jesu.

“Mislimo da je to jedini ispravan način kako se radi u interesu građana i države Crne Gore. Nastojanje da stvari budu bolje nego što jesu. Konstruktivan, a ne destruktivan pristup. Izgleda da je u Crnoj Gori toliko neobično da kao opozicija konkretnim predlozima pokušavate da popravite stvari, pa da onda svi drugi postanu sumnjičavi da sa nekim nešto šurujete i da vam odmah nalijepe etiketu da ste nekoga ili nešto prodali, nešto ste se „ugradili“ ili nešto treće što im god njihova mašta dozvoli. Žalosno je što je to tako, a nekad mi se čini da političke partije ili interesne grupe zarad nekih sitnih dnevnopolitičkih partijskih interesa potpuno zanemaruju ono što su interesi građana i države Crne Gore”, objašnjava Tuponja za Portal Analitika.

Pozitivna je u slučaju “Kraljičine plaže”, ističe on, kroz niz amandmana nastojala da, u granici mogućeg, dodatno zaštititi interese države.

“Naši amandmani se odnose na definisanje rokova od strane investitora, ali i od strane nadležnih organa Crne Gore, jer, ne zaboravimo, do ovog aneksa smo stigli zbog neispunjenja ugovornih obaveza sa naše strane. Zatim, zahtijevamo eksplicitno poštovanje ekoloških standarda kao i spratnosti objekta. Dalje, postojale su određene medijske najave o povećanju ukupne investicije, a mi smo tražili da se to stavi na papir i da se investitor obaveže da će zaista uložiti skoro tri puta više novca u Crnu Goru nego što je to ranije bilo planirano. O važnosti investicija ne treba posebno govoriti. Takođe obavezali smo investitora, ne samo da hotel radi bez prekida tokom cijele godine i ne samo da zapošljava domicilno stanovništvo, već i da ulaže novac u njihovo obrazovanje i usavršavanje kako bi se se ojačao domaći stručni kadar za potrebe visokog turizma”, naglašava poslanik Pozitivne.

Tuponja napominje da se na kraju investitor obavezao da 10 odsto svoje dobiti investira u promociju Crne Gore kao elitne turističke destinacije i da se odrekne prava na arbitražu koje je, kako objašnjava on, mogao da pokrene zbog propusta i kašnjenja naše strane u dijelu obezbjeđivanje neophodnih preduslova za početak gradnje hotela.  Prema njegovim riječima, pomenutim amandmanima Pozitivna je zaštitila interese Crne Gore, kako u finansijskom, tako i u pravnom smislu.

“Naravno naša namjera sad već usvojinim amandmanskim rješenjima i jeste bila da obezbijedimo što bolji položaj i zaštitu Crne Gore u ovom ugovoru, a na kraju ću ponoviti da smo, iako nijesmo učestvovali u stvaranju ovog problema, dali svoj doprinos da budemo dio njegovog rješenja”, kazao je Tuponja za naš portal.

"Autoput ogroman teret"

Upitan kako će gradnja autoputa Bar-Boljare uticati na rast javnog duga, poslanik Pozitivne je rekao da je kreditno zaduženje za taj infrastrukturni projekat ogroman finansijski teret koji će i te kako uticati, ne samo na rast javnog duga, nego sasvim izvjesno odvesti državu u značajno probijanje mastrihtškog kriterijuma u pogledu visine javnog duga u odnosu na BDP. To, kako kaže on, znači da nam već iduće godine predstoji obaveza da uradimo sanacioni plan naših finansija, jer se postavlja pitanje održivosti finansijskog sistema.

“Što podrazumijeva taj sanacioni plan? Nijesam siguran da u ovom trenutku imamo svjesnost što to sve nosi sa sobom. Izvjesno, daleko strožiju kontrolu finansija, drugačiji tretman u međunarodnim finansijskim krugovima kao prezadužene države, povećani porez itd. Onda se postavlja pitanje da li ćemo i pod kojim uslovima uopšte moći da dobijemo neki budući kreditini aranžman koji bi nam bio neophodan kao investiciono-razvojni, a sigurno neće biti povoljniji. Svi smo saglasni oko toga da su nam potrebne investicije koje otvaraju nova radna mjesta, a mi svojeg novca nemamo”, napominje Tuponja.

Na pitanje da li se zbog povećanja kapitalnog budžeta budžet za narednu godinu može okarakterisati kao razvojni, šef Kluba poslanika Pozitivne odgovara odrično, iz prostog razloga što će, kako objašnjava, najveći dio kapitalnog budžeta otići na izgradnju autoputa.

“Autoput je nešto što bih nazvao predprogramiranim gubitašom, iz prostog razloga što mi nemamo dovoljnu količinu saobraćaja koja bi omogućavala njegovu rentabilnost. Jednostavno, troškovi njegovog održavanja će biti veći od prihoda koje će ostvarivati, tako da ćemo osim vraćanja kredita kineskoj banci morati da pokrivamo i minus iz poslovanja autoputa”, naglašava on.

Tuponja podvlači da posebnu opasnost po javne finansije predstavlja kreditini aranžman sa kineskom Exim bankom koji je, kako navodi, iako na prvi pogled povoljan zbog niske kamatne stope i šestogodišnjeg grejs perioda, veoma riskantan jer je izražen u američkim dolarima.

“Kroz odnos dolara i eura ono što je na dan potpisivanja ugovora o gradnji autoputa iznosilo 688 miliona danas samo kroz kursne razlilke iznosi oko 860 miliona eura. Dakle, pod uslovom da ostane ovaj odnos dolara i eura moraćemo da vratimo preko 170 milona eura više nego što smo uzeli, plus sve kamate. Ne smijem ni da razmišljam o varijanti da dolar nastavi da jača u odnosu na euro”, upozorava on.

Prema njegovom mišljenju, država se u ovom slučaju može uporediti sa građanima koji su uzeli kredite u švajcarskim francima zbog povoljnijih kamata, ali nijesu računali na to da će franak porasti u odnosu na euro.

“Kakve probleme to nosi sa sobom, nažalost, svjedoče njihova iskustva. Mislim da je to bio jedan nedovoljno promišljen potez suviše visokog rizika koji može imati teške posljedice po ekonomsku samostalnost države u cjelini. Svi drugi ekonomski projekti u državi nemaju i u dogledno vrijeme neće imati takav značaj i prevagu kakvu ima autoput. Autoput determiniše crnogorsku ekonomiju za duži vremenski period”, zaključio je Tuponja za Portal Analitika.

Portal Analitika