Prema njegovim riječima, politička korupcija je najveća prijetnja evropskim integracijama Crne Gore. Danas, kaže on, nigdje u zemljama koje su članice EU ili streme da to postanu, neće se naći primjer kao u Crnoj Gori - da se od nižih nivoa postoji velika bojazan da će biti ozvaničena i na najvišem, državnom.
- Korupcija pri donošenju zakona i drugih odluka parlamenta (odluke o raspolaganju resursima, Kraljičina plaža, Miločer) izvor je korupcije koja se prenosi u druge oblasti, kako bi se koruptivni aranžmani održali i sprovodili. Ona ulazi u sve pore društvenih procesa, podrazumijevajući da je to nešto normalno a ne obrnuto. Na taj način se podstiče sistemsko širenje korupcije i parališu pravne i političke institucije koje neće imati kapacitet da donose i sprovode evropske reformske zakone i sputavaju borbu protiv korupcije na drugim nivoima vlasti – ističe Martinović.
Politička korupcija će, smatra on, dovesti do toga da partije koje u njoj učestvuju zaraze ionako već ranjivu državnu upravu čineći je slabom i slabo plaćenom i slabo kontrolisanom zbog gomilanja partijskog kadra koji nosi na leđima korupcionaške partije. Slaba i neefikasna uprava. prema njegovom mišljenju, ima jak motiv da se upusti u korupciju i da vrši iznude i ucjene u toku sprovođenja zakona.
- Crnoj Gori prijeti ulazak u začarani krug autoritarnosti režima i političke korupcije. Samovolja šefa režima isključuje mogućnost uspostavljanja efikasnog prava i pravde i pristaje isključivo na usvajanje slabašnih i više formalnih pravnih ograničenja vlasti da bi šef režima imao veću slobodu i odriješene ruke u vršenju vlasti. Šef režima kreira i postavlja standard po svojim kriterijumima i sopstvenom nahođenju. Obije te činjenice su najveći faktori širenja korupcije. Da bi se održao autoritarni režim koji za kvazi-eliti znači ugodan život i privilegije,on neće isključiti nijedno sredstvo u borbi za održanje vlasti. Politička korupcija nastavlja da podstiče isključenje suštinskog nadmetanja za povjerenje birača i stvarnu odgovornost prema biračima – naglašava Marinović.
Građani su tako, dodaje on, onemogućeni da budu brana lošoj vlasti. Izuzetan mehanizam je na taj način isključen, što Crnu Goru, kako kaže on, udaljava od uređenih država evropskog civilizacijskog kruga. Martinović se pita kako je moguće prevariti tridesetak hiljada birača u samo predvečerje novih izbora, onih tridesetak hiljada koji su bili za istinsku demokratizaciju društva i smjenu upravo ove vlasti.
- Širenje političke korupcije će destimulisati i strane direktne investicije i dramatično smanjiti učešće Crne Gore u evropskim i međunarodnim ekonomskim tokovima, iz najmanje dva razloga. Politička korupcija će sigurno pored ostalog rezultirati zakonima koji privileguju one koji su spremni da najviše podmite političare, a ne zakonima koji će stimulisati one koji su spremni da ulože najviše u privredne resurse. Takođe, širenje političke korupcije rodiće sumnje kod ozbiljnih stranih investitora da nijesu obaviješteni o lokalnim prilikama i konstelaciji političkih odnosa i u paralelna pravila, kao što su oni koji imaju veze sa korumpiranom vlašću, što ih čini dodatno osjetljivim i ranjivim na razvoj korupcije u našoj državi i odvraća od ulaganja – upozorava potpredsjednik Demorkata.
Prema njegovim riječima, vlast zasnovana na političkoj korupciji koju registruje i Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore, koja će dovesti do sumnje relevantnih međunarodnih činilaca u kapacitet političkih institucija i koja ce voditi isključenju zemlje iz evropskih ekonomskih tokova, postaće žrtva svojih ogrješenja o osnovne principe demokratskog poretka.
- Ne može i ne smije biti interes Đukanovića iznad interesa i ugleda Evropske unije niti države Crne Gore i njenih građana – poručio je Martinović.