Strukturu ukupnog broja penzija, kako je pojasnio, čine starosne, invalidske i porodične penzije.
- Od ukupnog broja penzija isplaćenih u Crnoj Gori, za oktobar 2015. godine, 60.619 čine starosne penzije, 22.643 su invalidske i 28.762 porodične penzije. Struktura po vrstama penzija u Crnoj Gori pokazuje porast broja korisnika starosne penzije u odnosu isti mjesec 2014. godine za 4,88 odsto, kao i blagi porast broja porodičnih penzija za 0,41 odsto, dok je u istom periodu zabilježen pad broja korisnika invalidske penzije za 1,02 odsto - saopštio je Perović.
On je precizirao da se trend pada broja invalidskih penzija bilježi od decembra 2003. godine, a to je, prema njegovim riječima, rezultat zakonom definisanih mjera koje su realizovane u cilju reforme penzionog sistema i njegove modernizacije i racionalizacije.
Najniža penzija u našoj zemlji iznosila je 100 eura, dok je najveća isplaćena penzija u Crnoj Gori iznosila 1.062 eura.
Kad je riječ o budžetskom deficitu Fonda PIO, on je, prema podacima za 11 mjeseci 2015. godine, iznosio nešto iznad 35 odsto, dok će shodno projekcijama za ovu godinu, on biti na istom nivou.
Održivost penzionog sistema bazira se na tekućem finansiranju i u najvećoj mjeri zavisi od odnosa broja zaposlenih i penzionera, odnosno broja uplatioca doprinosa i korisnika prava koji se iz tih doprinosa finansiraju.
- Odnos zavisnosti, kojom se prikazuje odnos zaposlenih i penzionera, trenutno iznosi 1:1,56, što znači da za isplatu penzije jednog penzionera 1,56 zaposlenih uplaćuje doprinose. Iako se smatra da je optimalan odnos 1:5, a minimalan 1:3, ove odnose je teško postići čak i u ekonomski najrazvijenijim zemljama Evrope - zaključio je Perović i dodao da je to razlog što se dio sredstava za isplatu penzija obezbjeđuje i iz Budžeta.
Izvor: CdM