
"Incidenti motivisani predrasudama i sa nasilnim predznakom često su usmjereni ka LGBTIQ osobama, a posebnu pažnju izazivaju LGBTIQ aktivisti koji se zalažu za veću vidljivost LGBTIQ osoba. Ovakvi incidenti samo da nam ukazuju kolika je potreba za aktivizmom i promjenama u našem društvu, koje teži punoj demokratiji i vladavini prava", stoji se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Kako dodaju, udaljavanje od svakog oblika stigmatizacije i diskriminacije, otpor je kršenju osnovnih ljudskih prava i može biti unaprijeđenje zajedništva u kojem različitost ne bi predstavljala osnovu za segregaciju i podjele, već osnovu za zajednički napredak i punu vladavinu prava.
"Verbalne pretnje i fizički napadi apsolutno su nedopustivi u jednom ozbiljnom demokratskom društvu i ovom prilikom pozivamo sve nadležne institucije da se omogući adekvatna zaštita svih naših građana i građanki bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili bilo koje drugo lično svojstvo", poručuje se u saopštenju.
Ministarstvo apeluje da se, u konkretnom slučaju, kao i u svakom drugom, pronađu počinioci incidenta i adekvatno procesuiraju i sankcionišu, jer se ne smije dozvoliti, niti tolerisati da iko prijeti našim građanima i fizički ih napada.
"U demokratskom društvu, ljudska prava i slobode svakog pojedinca i pojedinke moraju biti zaštićeni i o tome nema pregovora. Edukacija javnosti o negativnim posljedicama svih oblika nasilja, toleranciji i uvažavanju različitosti, odnosno poštovanju ljudskih prava i sloboda svakog građanina, velike su i značajne stavke na putu ka nultoj toleranciji diskriminacije", navodi se u saopštenju.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava podsjeća sve da podrška organizacija i institucija ima veliku ulogu u ovakvim situacijama jer informiše javnost i šalje jasnu poruku protiv nasilja i mržnje.