Prema njegovim riječima, razlaz Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokratske partije (SDP) posljedično dinamizira crnogorsku političku scenu na način koji sada ponajviše ide u prilog DPS-u , jer, kako kaže, opozicija još nije ponudila dovoljno konsolidovan odgovor.
„SDP će konačno morati da donese konkretne odluke i politički se jasno pozicionira u, za sebe, veoma teškom trenutku“, rekao je Marić za Portal Analitika.
On ističe da je parlamentarni dijalog za pripremu fer i slobodnih izbora ugrožen, kakav god da bude epilog glasanja o Đukanovićevoj Vladi. Kako objašnjava, samim podnošenjem inicijative o provjeri povjerenja Vladi značajno je povećan rizik od radikalizacije na crnogorskoj političkoj sceni.
„Sada vidimo da psihološki rat za jačanje pozicija pred predstojeće izbore zabrinjavajuće zanemaruje strateške interese crnogorskog društva poput spoljnopolitičkih interesa, demokratskog razvoja i ekonomskog oporavka. DPS svojom politikom insistira na oštroj podjeli crnogorskog društva kao političkom ambijentu u kojem se najbolje snalazi i koji će značajno zamagliti ključne probleme, a zaštititi usko partijske i partikularne interese. Slične tendencije postoje na krajnjoj desnici koja se nalazi u opoziciji, a borba se vodi oko zadržavanja ili ojačavanja postojećih pozicija“, naglašava Marić.
Vanredna sjednica Skupštine na kojoj će se poslanici izjašnjavati o povjerenju Vladi zakazana je za 25. januar.
Vladu će, kako je najavljeno, osim DPS-a podržati i dvojica poslanika Socijalademokrata (SD), klub manjinskih stranaka i Liberalna partija. Lider Pozitivne Darko Pajović saopštio je da će 20. januara biti održana sjednica Glavnog odbora te stranke na kojoj će biti odlučeno kako će glasati njihova četiri poslanika.
Protiv Vlade osim SDP-a glasaće klub samostalnih poslanika (ne računajući dva predstavnika SD-a) i Socijalistička narodna partija, dok poslanici Demokratskog fronta neće glasati jer bojkotuju parlament.