- Savez i opštinska udruženja nikada nijesu prihvatili obračun penzija po švajcarskom modelu i toj modifikovanoj metodi obračuna – naglasio je Vešović.
On navodi kako je Udruženje prošle godine aktivno radilo na planu zaštite materijalnog položaja penzionera i ističe kako je Crna Gora jedina od zemalja bivše Jugoslavije čiji penzioneri imaju određenu socijalnu zaštitu koja podrazumijeva zimnicu, humanitarnu pomoć, odmor i rekreaciju , dodjelu stanova i zdravstvenu zaštitu. - U prvoj polovini prošle godine isporučeno je 13.132 jagnjadi, a u drugoj 10.352 paketa. Što se tiče humanitarne pomoći, od Vlade, preko Ministarstva socijalnog rada i staranja, Ministarstva finansija, Fonda PIO i još 200.000 eura koje izdvajamo od članarine opskrbljeno je oko 150.000 crnogorskih penzionera – ističe on.
Vešović je podsjetio i da crnogorski penzioneri imaju zakupljen prostor u hotelu „Gorske oči“ na Žabljaku za 7,5 eura na dan za one čija je penzija do 300 eura i 15 eura na dan za penzionere čija je penzija iznad 300 eura. Jedan od prioriteta Udruženja je i rješavanje stambenih problema najstarije populacije. Prema podacima iz opštinskih udruženja, čak 2.800 penzionera nema riješeno stambeno pitanje.
U Podgorici je 2014. godine urađeno 100, a u završnoj fazi je gradnja još toliko stanova. U Nikšiću je nedavno postavljen kamen temeljac za 75 stanova koji će biti završeni do kraja godine. U Bijelom Polju biće nekoliko stanova za penzionere, a radiće se i u Kotoru, Cetinju i Danilovgradu. Savez je zamolio lokalne uprave da u okviru svojih mogućnosti (dodjelom placa i oslobađanjem od komunalija) doprinesu gradnji stanova za penzionere. Vlada je preko Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva finansija i Fonda PIO pomogla ovu aktivnost sa 890.000 eura – objasnio je predsjednik Vešović. Kao važnu aktivnost naglasio je i potpisivanje protokola o saradnji između opštinskih udruženja penzionera, Fonda PIO i 18 domova zdravlja.
Pobjeda