
Da situacija bude još teža, sličan pad dogodio se i u avgustu, kada su vrijednosti akcija takođe pale za deset odsto, što je, prema ocjenama stručnjaka veoma loš znak.
Kako prenosi "Biznis insajder", pad sam po sebi nije toliki problem, koliko je problematična brzina kojom akcije padaju, a kakva je viđena samo tri puta u proteklih 100 godina i to 1929. za vreme Velike depresija, 2000. na ulazu u novi milenijum i 2008, za vrijeme velike ekonomske krize.
Agencije prenose da je berza u Njujorku juče zabilježila veliki pad pošto je "Standard end Pur" 500 ušao u takozvanu korekciju, odnosno, njegova vrijednost je smanjena za najmanje 10 odsto od rekordne vrijednosti.
Pad u prvih osam dana trgovanja u 2016. najgori je početak godine u istoriji i za "Standard end Pur" 500 i za "Dau Džons".
Previranja na berzi su posljedica zabrinutosti na Vol stritu za stanje kineske privrede, strmoglavi pad cijena nafte i posljedica po američke korporacije.
I u Evropi su zabilježeni znatni gubici vođeni jučerašnjim padom u SAD, ali su ti gubici smanjeni poslije rasta na Vol stritu.
Inače, svjetske berze su godinu počele u panici. Povod je, kao i šest mjeseci ranije, bio pad na kineskoj berzi, što je izazvalo lančanu reakciju u Njujorku, Berlinu, Tokiju. Američka i francuska berza izgubile su pet odsto vrijednosti. Vol strit nije zabilježio takav pad u posljednjih 119 godina - najgori rezultat od 1897. godine.
Ekonomisti se spore da li je u pitanju prolazna nestabilnost ili novi talas krize, poput one iz 2008. godine, kako tvrdi američki berzanski špekulant Džordž Soroš.
Najbogatiji ljudi svijeta za nedjelju dana su izgubili 194 milijarde dolara.
Biznis insajder