Bojićeva tužba uslijedila je nakon što je glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić protiv njega podnio krivičnu prijavu koja ga tereti da je povrijedio tajnost postupka kada je u dva navrata, u septembru, razgovarao sa Jelenom Rađenović, suprugom tada njegovog klijenta Lazara Rađenovića.
Advokat Bojić smatra da mu je povrijeđena čast, advokatski ugled te i da je cilj optužbi bio diskreditacija.
"Suština spora ogleda se u tome što je Specijalno tužilaštvo proslijedilo Osnovnom tužilaštvu birane rezultate mjera tajnog nadzora sa instrukcijama, odnosno krivičnom prijavom protiv tužioca, po osnovu čega ga je saslušalo u svojstvu osumnjičenog da je počinilac krivičnog djela iz povreda tajnosti postupka. Nakon saslušanja, podiglo je optužni prijedlog sa tom krivično-pravnom kvalifikacijom", piše u tužbi u koju je Pobjeda imala uvid.
Povrijeđena čast
Kako se navodi, sama vijest o „kriminalizaciji advokata i podatak da je prisluškivan unijela je ekstremno uznemirenje kod svih klijenata, strah, uzdržanost i u telefonskim i u razgovorima s klijentima u kancelariji".
"Mnogi su sugerisali da je i sama tužiočeva kancelarija ozvučena. U svijetu advokature takvo objelodanjivanje samog podatka o prisluškivanju advokata, a kamoli i optuženja da je počinio krivično djelo, predstavlja nenadoknadivo narušavanje reputacije i rada. Tužilac je poznat da kao advokat koristi oštru kritičku riječ i ne ide niz dlaku nikome. A to čini tako isključivo radi odbrane i ostvarivanja prava i na zakonu zaštićenih interesa klijenta", dodaje se u tužbi.
Bojić navodi da tužilačka organizacija, koja se definiše kao upravno-pravosudni držani organ, nije smjela ad personam „srljati u diskreditaciju tužioca, jer su tako srozali upravo samu sebe“.
Advokat ističe da jedno od neotuđivih ljudskih prava pravo na privatnost je koncept čija suština izvire iz potrebe ljudi stare koliko i ljudska zajednica da samostalno odlučuju šta će i kome saopštiti o sebi i svom životu.
Mišljenje
"Glavni specijalni tužilac je u emisiji ,,Načisto“ četiri puta pominjao ime tužioca, javno citirao tužiočeve riječi irelevantne djelove transkripta iz MTN koji nemaju veze sa ma kakvim krivičnim djelom, pa ni sa krivičnim djelom povrede tajnosti postupka, ali ni bilo kojim drugim deliktom" navodi Bojić.
On dodaje da je plasirano njegovo privatno mišljenje, vrijednosni sudovi, te i da su metafore koje je koristio istrgnute iz transkripta prisluškivanih telefonskih razgovora.
"U istoriji pravosuđa, našeg i uporednog, nezapamćen je slučaj da državni tužilac glavni specijalni javno u televizijskom programu citira sadržaje iz mjera tajnog nadzora, koji pritom nemaju nikakvo obilježje bilo kojeg krivičnog djela, prekršaja, civilnog delikta. To odaje razmjere injurije i nedostatka minimalnog profesionalizma, što se kosi sa svim civilizacijskim vrijednostima prava", piše u Bojićevoj tužbi.
Advokat je kategoričan da je njegovo pravo na privatnost teško narušeno i da to nije slučajno.
"To je učinjeno da bi u javnosti bio stigmatizovan kao advokat koji tužioca smatra fašistom, sudije smatra uličarima, kolege bitangama, opstruira postupke. Kriminalizacijom metafora da „jedna glava mora da leti, zakucavanje eksera u sanduk" i podstrekava na ubistvo. Time su tužiocu povrijeđena njegova prava ličnosti, čast, ugled, kao i profesionalna reputacija advokata", navodi se u tužbi.
Tužiocu je, kako piše u tužbi, na nezapamćeno perfidan način narušena profesionalna reputacija i pričinjena šteta.
"Uz sve to, psovka je u optužnom aktu falsifikovana, jer uopšte ne odgovara transkriptu. A sadržaj citiranih transkripata involviran u optužni akt je apsolutno privatne prirode. Time su organi tuženog drastično i sa nevjerovatnom dozom zla povrijedili pravo na privatnost". smatra Bojić.
Protiv advokata Bojića vodi se postupak pred Osnovnim sudom zbog sumnje da je povrijedio tajnost postupka.