Politika

MVPEI: Crnu Goru nije priznalo samo 13 država

Uoči desete godišnjice od obnavljanja nezavisnosti, na referendumu 21. maja 2016. godine, Crnu Goru nije priznalo još samo 13, mahom egzotičnih država svijeta.
MVPEI: Crnu Goru nije priznalo samo 13 država
Portal AnalitikaIzvor

Iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija (MVPEI) Portalu RTCG je saopšteno da su, po posljednjim podacima, Crnu Goru priznale 182 države svijeta. Istovremeno, sve te zemlje su sa Crnom Gorom uspostavile diplomatske odnose.

Crnu Goru, kao nezavisnu državu, nijesu priznali Bahami, Barbados, Belize, Kraljevina Butan, Republika Ekvatorijalna Gvineja, Kamerun, Madagaskar, Republika Maršalska Ostrva, Savezna Republika Nigerija, Papua Nova Gvineja, Somalija, Demokratska Republika Sveti Toma i Principi, Ujedinjena Republika Tanzanija i Kraljevina Tonga.

Prva država koja je priznala nezavisnost Crne Gore bila je Island. Ta zemlja našu nezavisnost je priznala 8. juna. Među prvim zemljama koje su priznale crnogorsku nezavisnost bile su Rusija, Hrvatska, Slovenija, Srbija, Bosna i Hercegovina, Rumunija, Bugarska, Italija, Belgija...

Poređenja radi, susjednu Hrvatsku, koja je nezavisnost proglasila prije 25 godina, nije priznalo 15 država svijeta. Tako Hrvatsku nijesu priznali Bahami, Burundi, Butan, Džibuti, Južni Sudan, Kiribati, Liberija, Maršalova Ostrva, Niger, Ruanda, Somalija, Centralnoafrička Republika, Svazi, Sveti Kristofor i Nevis, Tonga i Tuvalu.

Podsjećamo, građani Crne Gore su na referendumu koji je održan 21. maja izglasali državnu nezavisnost. Za samostalnost naše zemlje izjasnilo se 55,5 odsto izašlih birača, a referendumsko pitanje glasilo je "Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom".

U decembru zvanično pozvani u NATO (Foto: Beta/AP)U decembru zvanično pozvani u NATO (Foto: Beta/AP)

Da bi referendum bio legitiman, bila je neophodna izlaznost od preko 50 odsto upisanih birača, a da bi bila donijeta odluka o nezavisnosti Crne Gore, za nju se moralo opredijeliti više od 55 odsto izašlih glasača.

Izlaznost na referendumu bila je oko 86,5 odsto birača.

Skupština Crne Gore, na svečanoj sjednici 3. juna 2006. godine, bez prisustva opozicionog bloka koji se zalagao za zajedničku državu sa Srbijom, usvojila je Odluku o nezavisnosti.

Tako je naša zemlja, nakon 88 godina, ponovo postala samostalna i nezavisna država. Blok za zajedničku državu odbio je da prizna rezultate referenduma, navodeći da nije bio fer i demokratski, te da ne predstavlja izraz volje crnogorskih građana.

Deset godina nakon obnove nezavisnosti, Crna Gora je pozvana da se pridruži NATO savezu, a u pregovorima s Evropskom unijom otvorila je 22 poglavlja, dok su dva privremeno zatvorena.

rtcg.me

Portal Analitika