
Holandski premijer je podvukao da je zato presudno da se neodložno sprovede dogovor s Turskom o zaustavljanju priliva imigranata, preraspodjele među članicama EU već pristigle izbjeglice i zavedu provjere pridošlica na spoljnim granicama Unije.
Rute je naglasio da je i pitanje delimičnog ukidanja šengenskog prostora bez granica suštinski povezano s rješenjem izbjegličke krize i time odgovorio na opaske više poslanika da se mora razjasniti da li Holandija, Njemačka i još neke zemlje razmatraju uvođenje nekog suženog šengenskog prostora.
Holandski premijer je rekao da su neke članice EU bile primorane da samo privremeno zavedu kontrole na šengenskim međama i time odgovorio na izlaganje predsjednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera koji je ponovo upozorio da je "Šengen u opasnosti", da vraćanje granične kontrole jako šteti ekonomiji i euru i da se zato veoma hitno moraju zaštititi spoljne granice Unije.
Junker je predočio da zemlje EU "jedna za drugom zatvaraju granice i kad ih sve budemo zabravili, ustanovićemo da je cijena nepostojanja Šengena veoma visoka".
"Ako granice budu zatvorene i zbog toga unutrašnje jedinstveno tržište bude na udaru neprocjenjivih posljedica, onda je jasno da će doći dan kad će se postaviti i pitanje da li je EU potrebna i jedinstvena valuta euro, ako više nema jedinstvenog tržišta i slobodnog prometa", ", kazao je predsjednik Evropske komisije.
"Ako želimo da spasimo Šengen, moramo najhitnije uvesti pouzdan sistem kontrole spoljnih granica. Evropska komisija je u tom cilju spremila plan", kazao je Junker i zatražio da Savjet ministara i Parlament EU to odmah razmotre i usvoje.
U EU živi s jedne, a radi preko druge strane granice milion i 700.000 ljudi, blizu 60 miliona transportnih kretanja se obavljaju preko granica, a samo za vraćanje graničnog nadzora na mostu između Danske i Švedske je cijena ravno 300 miliona eura, naveo je Junker.
On je naglasio da je ceh zaustavljanja na granicama i produžetak rokova isporuka robe za kamionski transport preko tri milijarde eura.
U raspravi su evropski poslanici najviše zahtijevali da se ne dozvoli "propast Šengena", zaštite spoljne granice od nekontrolisanog priliva imigranata i privoli Turska da poštuje akcioni plan s EU o zatvaranju turskih granica za prelazak migranata, za šta će EU Ankari dati tri milijarde eura, što uključuje i troškove zbrinjavanja preko dva miliona mahom sirijskih izbjeglica u Turskoj.
Rečeno je da Turska ne poštuje dogovor s EU i nastavlja da propušta na hiljade imigranata svaki dan, ali je postavljeno pitanje zašto se na odgovornost ne pozove i Grčka koja ništa ne čini da to zaustavi na svojim i evropskim granicama čime urušava šengenski proctor.
U raspravi su se čula i mišljenja da, pored davanja tolikog novca Turskoj, novac i sva sredstva moraju biti upotrijebljeni i za iskorjenjivanje uzroka izbjegličke krize, a to je da se razbiju teroristi i ekstremistička islamska paradržava u Siriji.
Neki poslanici su tražili objašnjenje kako instucije i vlade članica EU misle da integrišu preko million sirijskih izbjeglica, daju im posao i ugrade ih u društva i evropske vrednosti, ako EU nije u stanju da smanji veliku nezaposlenost u svojim redovima, a veliki problem i sukobi od ranije postoje između muslimanskih zajednica i društava u mnogim članicama EU.
Izvor i foto: blic.rs