Inicijativu je podnio predsjednik Odobora i poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanović.
Kontrolno saslušanje bi trebalo da se održi sredinom februara.
Državna revizorska institucija (DRI) je izvještaj o reviziji Nacionalnih parkova objavila početkom novembra i dala negativno mišljenje na finansijsku i reviziju pravilnosti, kao i 50 preporuka.
Vrhovna revizija je, između ostalog, utvrdila da Nacionalni parkovi nijesu prikazali 159 hiljada gotovine, da su smanjili kapital, prikazujući ga skoro 1,7 miliona EUR manjim nego što je njegova stvarna vrijednost.
Nacionalni parkovi su 2014. godinu završili sa ukupnim prihodima manjim 10,76 odsto nego godinu prije toga, dok su rashodi u istom periodu bili veći 11,23 odsto.
Damjanović je rekao da je inicijativa za kontolno saslušanje u vezi Nacionalnih parkova jedna od četiri koje Odbor, u skladu sa zaključcima parlamenta, treba da odradi.
"Negdje je ambicija da se tokom februara, aprila i juna pokuša zaokružiti dio koji se tiče Nacionalnih parkova, Muzičkog centra Crne Gore i Poreske uprave (PU)", rekao je Damjanović.
To su, kako je naveo, institucije koje su u ingerenciji tog skupštinskog tijela.
Odbor je danas podržao i Predlog izmjena i dopuna zakona o preuzimanju akcionarskih društava, kojim se, prema riječima generalnog direktora Direktorata za finansijski sistem i unaprijeđenje poslovnog ambijenta u Ministarstvu finansija, Bojane Bošković, stvaraju realni preduslovi za snaženje povjerenja u tržište kapitala kroz kvalitetniju zaštitu prava manjinskih akcionara.
"Donošenjem ovog zakona će se omogućiti veći stepen zaštite prava manjinskih akcionara i veća transparentnost u postupku preuzimanja, a poboljšaće se i kontrolni kapaciteti Komisije za hartije i vrijednosti (KHOV) prilikom tog postupaka", dodala je Bošković.
Osnovne novine preldoženog zakona, kako je objasnila, sastoje se u definisanju obavezne i dobrovoljne ponude za preuzimanje, novih kriterijuma za utvrđivanje što pravičnije cijene u postupku preuzimanja akcionarskih društava i uslova za sprovođenje prinudnog otkupa akcija manjinskih akcionara.
"Predloženim izmjenama i dopunama stvaraju se uslovi za potpunu usklađenost postupka preuzimanja akcionarskih društava sa pravnom tekovinom Evropske unije (EU)", kazala je Bošković.
Damjanović je podsjetio da je zakon donijet u aprilu 2011. godine i da su neka pitanja, koja su tada bila otvorena, i dalje aktuelna i da i dalje stoje kao neodgovorena.
"Tu prije svega mislim na rješenja koja se tiču toga da se ni ovaj Predlog zakona, kao ni važeći zakon, ne odnosi na privredna društva koja su bila u procesu privatizacije odnosno i na obavezu njihovog preuzimanja", kazao je Damjanović.
On je je pitao i kako će se te izmjene zakona odraziti na neke postupke koji mogu da se dese u bliskoj budućnosti, a tiču se Elektroprivrede (EPCG) i mogućnost da Crna Gora bude u poziciji da preuzima akcije italijanskog partnera A2A, ukoliko on ode iz crnogorske kompanije.
"Tu mislim i na Rudnik uglja u Pljevljima, gdje je akcijska struktura dominantno raspoređena na tri akcionara. Imate najavu da je problem sa A2A eskalirao i da postoji mogućnost da Italijani odu iz EPCG, a znamo kakav je procenat akcija koje italijanska kompanija ima u tom preduzeću", rekao je Damjanović.
On je ocijenio da se radi o osjetljivoj temi koja će imati određene reperkusije.
"Država je na ovaj način u drugačijoj poziciji od ostalih akcionara. Pitanje koliko je to u skladu sa Ustavom i ostalim zakonima", naveo je Damjanović.
Predstavnik Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV), Draško Malbaški je, komentarišući kako će se poredložene izmjene zakona odnositi na EPCG i Rudnik uglja, rekao da ukoliko dođe do raskida privatizacionih ugovora i država na osnovu toga postane vlasnik, ona ne bi bila dužna da ide u preuzimanje.
Damjanović smatra da država konačno treba da poradi na podizanju korporativne kulture zaštite manjinskih akcionara, koji, kako smatra, u Crnoj Gori nijesu zaštićeni onako kako treba.
Predložene izmjene i dopune zakona su, kako smatra Damjanović, indikativne i otvaraju određena pitanja.
"Imamo odredbu koja ide ka tome da sticalac i drugi pojedinci, koji učestvuju u postupku preuzimanja, ne smiju svojim radnjama dovesti do poremećaja na tržištu hartija od vrijednosti niti uticati na drugo privredno društvo", kazao je Damjanović.
Njega je zanimalo i kako će se utvrđivati taj uticaj na drugo privredno društvo.
Izvor: Mina business
Foto: skupstina.me