
Članovi Radne grupe parlamentarnog dijaloga saslušali su danas Brajovića i direktora Aerodroma Crne Gore, Milovana Đuričkovića, na temu korišćenja državnih resursa.
Brajović je nakon sjednice kazao da on potpuno zakonito radi svoj posao u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva.
„I u tom smislu čak i ne vidim potrebu da odgovaram u dijelu koji se tiče korišćenja državnih resursa u predizborne svrhe“, smatra Brajović.
On je rekao da nikavih zloupotreba u izbornom procesu ne može biti.
„Nedvosmisleno je jasno da je Ministarstvo saobraćaja i pomorstva postupalo u skladu sa zakonom bez zloupoteba u izborne svrhe“, rekao je Brajović.
Poslanik Demosa, Goran Danilović kazao je da tu partiju zanimalo da li Ministarstvo saobraćaja i pomorstva kašnjenja u prošloj godini na izgradnji auto-puta planira da nadoknadi u ovoj godini, koja je izborna.
Danilović je kazao da je resorni ministar odgovorio da izbori nijesu u vezi sa planovima izgradnje auto-puta.
Prema njegovim riječima, Demos će i dalje nastaviti da se zalaže da parlament uspostavi radno tijelo koje bi se bavilo isključivo nadgledanjem procesa realizacije preuzetih obaveza u vezi sa izgradnjom auto-puta.
„Nijedan skupštinski odbor nema kapacitet da se time bavi na kvalitetan način“, smatra Danilović.
On je, kako je naveo, ubijeđen da za tako krupan projekat, parlament mora formiati posebno radno tijelo.
„Jer je to odnos ozbiljnosti parlamenta prema nečemu što se zove tako krupna investicija“, kazao je Danilović, dodajući da bi radno tijelo prestalo sa radom kada projekat bude završen.
Danilović je kazao da su upitali Đuričkovića da li je najavljeno otvaranje dodatnih čarter letova ili novih linija. „Nijesmo dobili potvrdu za to. Nije napravlejn i plan, on će u skladu sa zakonom biti utvrđen kasnije“.
„Mi ćemo na ovom pitanju insistirati, upoređivati aktivnosti u odnosu na minulu godinu“, poručio je Danilović.
On je dodao da je od Đuričkovića zatražano da u pisanom obliku dostavi podatke o visini primanja menadžera aerodroma, kako bi se do kraja ispratile tvrdnje i spekulacije na tu temu.
Danilović je ukazao da Đuričković nije najavio otvaranje novih aerodroma. „Tako da se za sada izbjegava mogućnost da dobijemo više aerodroma nego aviona“.
Na pitanje da li je na sjednici bilo riječi o ulaganji u infrastrukturu u ovoj godini, Danilović je kazao da je taj dio kapitalnog budžeta iz godine u godinu sličan.
„Rekao bih da je za ovu godnu planirano par stotina hiljada više u odnosu na prošlu, a u 2014. je bilo malo više nego 2013. godini“, precizirao je Danilović navodeći da se mora pratiti rapodjela tih sredstava.
Koopredsjedavajući Radnom grupom, Milutin Simović je kazao da će sjednica plenuma biti prilika da se kroz širok parlamtarni dijalog da dodatna energija za nastavak i onog dijaloga koji se realizuje u nekim drugim formatima kakav je Radna grupa.
On je naveo da je Radna grupa postigla ohrabrujuće rezuatete u ovoj fazi zajedničkog rada.
Na pitanje da li se ona „osipa“, Simović je rekao da nije dobro da se izlazi iz dijloga.
„Mislim da procesi iz ove tema treba da idu u obrnutom ravcu – da se dijalog širi, a ne sužava i da se omogući učešće svih zainteresovanih subjekata“, naveo je on.
Na pitanje za koje je opcije DPS otvorena nakon 25. janura, Simović je rekao da su prihvatljive opcije dijaloga, razgovora i rad.
Predstavnik Demokrata, Neven Gošović je kazao da ta partija neće učestvovati u daljem radu Radne grupe dok se ne sastanu lideri partija i ne počnu pregovori o prelaznoj vladi.
„Očekujemo da će do toga doći, a u slučaju da DPS ne prihvati takav predlog, Demokrate ostaju otvorene za sve vidove demokratksog pritiska uključujući i proteste sa svim demkratskim snagama, političkim partijama i svim strukturama koje teže da Crna Gora postane slobodno društvo i da konačno imamo slobodne i poštene izbore“, naveo je Gošović.
Predstavnik Bošnjačke stranke, Suljo Mustafić je rekao da ta partija smatra da je u dosadašnjem procesu rada Radna grupa napravila značajan iskorak time što je saslušala veliki broj državnih institucija u vezi sa potrencijalnom zloupotrebom državnih resursa.
On je poručio da bez obzira na ishod glasanja 25. januara dijalog treba nastaviti isključivo u parlamentu uz učešće svih političkih subjekata koji čine političku scenu.
„Važno je da se u dijalog uključe svi politički subjekti da okončamo i treću zadatu temu, a onda nakon sastanka lidera partija definišemo dalje korake i pravac u kom treba ići“, poručio je Mustafić.
Predstavnik albanskih partija, Genci Nimanbegu smatra da su slobodni izbori potrebni Crnoj Gori da bi se povratilo povjerenje u izborni proces.
„Evidentno je da je ovakav rad u Skupštini Crne Gore potreban i da se treća tema treba obraditi, jer je bitan uslov za demokratizaciju i održavanje slobodnih izbora“, smatra Nimanbegu.
Predstavnik MANS-a, Vuk Maraš je kazao da su pitali Brajovića da li će u izbornom procesu intenzivirati radovi na putnoj infrastrukturi.
„Nijesmo, nažalost, dobili uvjeravanje da se to neće desiti. Tako da mi sad sve to miriše na jedno fino prilagođavanje rokova i procedura onome što će biti glavni dio izborne kamapanje“, rekao je Maraš.
On je kazao da na pitanje da li će u postupku izgradnje auto-puta biti dodatnog zaopošljavanja nijesu dobili odgovor.
Mina