Abiznis

MA: Bezbjednost putnika na letu Rim- Podgorica nije bila ugrožena

Povodom netačne i zlonamjerno plasirane informacije o ugroženosti putnika na letu Montenegro Airlinesa koju je objavio dnevni list Dan, iz Medija centra nacionalne aviokompanije je saopšteno da su "na slične senzacionalističke, a po pravilu elementarno neutemeljene objave i tekstove u listu Dan navikli", ali da do sada nijesu odgovarali "cijeneći utisak da se radi o predstavi za neupućene, ili predstavi neznanja".
MA: Bezbjednost putnika na letu Rim- Podgorica nije bila ugrožena
Portal AnalitikaIzvor

"To ni sada ne bismo uradili da u apsolutnu zabludu nijesu dovedeni naši putnici, a gdje ni neznanje nije abolicija za štetu koja je na ovaj način  nanijeta kompaniji i zaposlenima u njoj. Cijeneći prevashodno interes javnosti i pravo iste da zna istinu, a naročito zbog naših putnika informišemo javnost da se uopšte nije radilo o letu Podgorica-Beograd, već o letu Rim- Podgorica i da ponašanje pilota na letu kao i ukupne posade nije na bilo koji način ugrozilo bezbjednost putnika.  Nemamo namjeru da dignitet kompanije dovodimo u pitanje i svodimo na nivo čitača facebook stranice i njihova neznavena pisanja. Naime, avion se kretao dozvoljenom brzinom od oko 840 km/h, što je brzina u odnosu na okruženje aviona - vazduh. Kako je leđni vjetar duvao brzinom od 270 km/h na čas, uz brzinu aviona dobijena je brzina od 1111 km/h, što je brzina u odnosu na zemlju.  Naš avion ni tehnički nije u mogućnosti da leti brzinom većom od 0.82 Ma (mah), a brzina zvuka je 1 Ma, tako da ne može ni da se približi brzini zvuka, a kamoli da probije zvučni zid. Čitanjem teksta moglo bi se naslutiti da su naši piloti putničkim avionom htjeli da probiju zvučni zid, što je moguće samo u novinskom tekstu", navedeno je u saopštenju.

Kako se dodaje, i ovaj let, kao i svaki drugi, se snima digitalnim rekorderom parametara kojim se sve može precizno provjeriti i ispitati.

"Sistem za snimanje podataka nije registrovao nijednu neregularnost, bio je potpuno normalan let i bezbjednost putnika i posade nijednog trenutka nije bila ugrožena. Jedina “neregularnost”  je to što je avion zbog “pomoći” vjetra umjesto za sat iz Rima u Podgoricu stigao za 50 minuta. U cilju adekvatnog tretiranja ovog kao svakog drugog događaja u kompaniji, Montenegro Airlines  je zatražio od ACV Crne Gore vanredni inspekcijski nadzor u kojem bi se utvrdile sve činjenice i okolnosti u vezi sa pomenutim letom. Ovaj nalaz će biti relevantan dokument, na  bazi kojeg će menadžment kompanije i zaposleni u njoj tražiti nadoknadu štete pred nadležnim sudskim organima. Svako ima pravo da ne zna  i ne razumije vazduhoplovnu struku, ali  niko nema pravo da na ovako zlurad način uznemirava javnost, nanosi štetu nacionalnoj aviokomapaniji, njenim zaposlenima i  putnicima", zaključuje se u saopštenju.

 

Portal Analitika