Fiskalni plan koji je usvojen zajedno sa budžetom za ovu godinu pokazuje da će javni dug porasti na 79 procenata BDP-a u 2018. To je mnogo veća stopa nego kod novih članica EU, a prekoračeno je i fiskalno pravilo Vlade, ocijenila je za Pobjedu šefica kancelarije Svjetske banke za Crnu Goru i BiH Tatjana Proskurjakova.
- Dokument Svjetske banke - Sistematska dijagnostika za zemlju - ukazuje da je jedan od prioriteta otpornost na šokove. Zemljama koje umaju pozitivne stope rasta preporučujemo da iskoriste pozitivni trend i smanje javni dug. Razumijem da Vlada ima mnogo pritisaka za budžet i nije lako smanjiti dug - kaže Proskurjakova koja je istakla da je SB zabrinuta zbog visokog javnog duga.
Njen savjet za vođenje politike u ovoj godini, kada je u pitanju sektor ministra finansija, je konkretan: održati makroekonomsku stabilnost. Na pitanje hoće li ministru i Vladi to biti teško, odgovara da je uvijek tako, ali da je to "težak posao svakog ministra finansija".
- Vlada od nas nije tražila podršku i da se uključimo u gradnju drugog bloka TE Pljevlja, tako da ne znamo da li ima visoku stopu ekonomskog povrata. Nemamo ekonomskih informacija o tom projektu - rekla je Proskurjakova.
Na pitanje da li je zabrinjavajući fiskalni efekat zakona o naknadi za majke sa više djece, ona nema optimističan odgovor.
- Taj zakon će stvoriti dodatni pritisak na budžet, ali nas ne brine samo njegov fiskalni efekat. Jedan od ključnih izazova je nisko učešće radne snage u Crnoj Gori u odnosu region i EU, što je naročito izraženo za žene. Crna Gora je mala zemlja, stanovništvo stari i doći će do smanjenja radne snage. Demografske projekcije pokazuju da ce se do 2050. populacija radno aktivnog stanovništa smanjiti za 12 odsto - navela je ona.
Više pročitajte u današnjoj Pobjedi
Foto: bhdani.ba