Društvo

Ministarstvo nauke izabralo najbolje za Studentsku ljetnju školu CERN 2016

Ministarstvo nauke Crne Gore izabralo je najbolje za „Studentsku ljetnju školu CERN 2016“, saopšteno je iz PR službe resornog ministarstva.
Ministarstvo nauke izabralo najbolje za Studentsku ljetnju školu CERN 2016
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Na osnovu Ugovora o saradnji između Vlade Crne Gore i Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) o naučnoj i tehničkoj saradnji u oblasti visokoenergetske fizike, koji je potpisan 1. oktobra 2007. godine,  te postignutog dogovora u CERN-u prilikom posjete crnogorske delegacije ovoj Instituciji u decembru 2014. godine, i posjete delegacije CERN-a Crnoj Gori, tokom festivala “Otvoreni dani nauke” u septembru 2015. godine, Ministarstvo nauke je 24. decembra 2015. godine objavilo Konkurs za učešće na programu CERN-a „Studentska ljetnja škola CERN 2016“, sa rokom za dostavljanje prijava do 20. januara 2016. godine.

Na Konkurs se prijavilo šest kandidata, i to: Jelena Mijušković, Univerzitet Crne Gore, Prirodnomatematički fakultet; Elma Hot, Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet; Tea Banda, Univerzitet Donja Gorica, Fakultet za informacione sisteme i tehnologije; Arsenije Maliković, Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet; Itana Bubanja, Univerzitet Crne Gore, Prirodnomatematički fakultet; i Anđela Miljanić, Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet.

„Nakon razmatranja prijava svih imenovanih kandidata u pojedinostima, Komisija je od strane prisutnih članova jednoglasno utvrdila prijedlog za Ministarstvo nauke za izbor četiri kandidata na Konkurs za učešće na programu CERN-a „Studentska ljetnja škola CERN 2016““, stoji u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

 Za učešće na programu „Studentska ljetnja škola CERN 2016“  iz oblasti fizike predložene su – Jelena Mijušković, studentkinja četvrte godine Prirodnomatematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici – studijski program: Fizika (prosječna ocjena – 8.72, na predmetima: Laboratorijski praktikum / nuklearna fizika (III) i Uvod u nuklearnu fiziku ostvarila ocjenu ''A’’ - odličan), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, tokom trajanja festivala “Otvoreni dani nauke” 21-25. septembra 2015. godine, učestvovala je kao studentkinja demonstratorka na CERN-ovoj izložbi, a dobitnica je stipendije Opštine Nikšić za talentovane studente i Itana Bubanja, studentkinja treće godine Prirodnomatematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici – studijski program: Fizika (prosječna ocjena – 9.09), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, tokom trajanja festivala “Otvoreni dani nauke” 21-25. septembra 2015. godine, učestvovala je kao studentkinja demonstratorka na CERN-ovoj izložbi, a dobitnica je stipendije Opštine Budva za talentovane studente.

Za učešće na programu „Studentska ljetnja škola CERN 2016“  iz oblasti inženjerskih nauka/ICT predloženi su – Arsenije Maliković, student pete godine Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici – studijski program: Elektrotehnika, telekomunikacije i računari (prosječna ocjena – 9.89 nakon tri godine studija i 9.75 na četvrtoj godini studija), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, nakon priznanja Elektrotehničkog fakulteta za postignut izvanredan uspjeh i prosječnu ocjenu 10 tokom proteklih studija (2010. godine), uslijedilo je priznanje od Elektrotehničkog fakulteta u novembru 2012. godine za postignut najbolji uspjeh na osnovnim akademskim studijama, a dobitnik je stipendije Inženjerske komore Crne Gore za školsku 2012/2013. godinu, i Studentske nagrade Nikšića "za izuzetan uspjeh u studiranju", u septembru 2013. Godine i Tea Banda, studentkinja pete godine Humanističkih studija Univerziteta Donja Gorica – studijski program: Sajber bezbjednost (prosječna ocjena na Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije Univerziteta Donja Gorica – 9.91 nakon tri godine studija i 9.13 na četvrtoj godini studija), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, dobitnica je Studentske nagrade Glavnog grada, decembra 2012. godine i nagrade za najboljeg studenta generacije Univerziteta Donja Gorica, 2014. godine.

Iz Ministarstva nauke navode da nakon selekcije koju je utvrdilo ministarstvo kandidati su dužni da se prijave direktno CERN-u, koji će izvršiti finalnu selekciju. Dva prvorangirana kandidata biće automatski izabrana za Studentsku ljetnju školu CERN 2016, a o druga dva drugorangirana odlučiće CERN, nakon uvida u sve pristigle prijave.

Studentska ljetnja škola CERN-a održava se svake godine u trajanju od osam do 13 nedjelja tokom jula i avgusta i obuhvata teoretsku obuku, učešće na radionicama, seminarima, izložbama kao i eksperimentalni rad. Najbolji crnogorski studenti imaće priliku da se uključe u svakodnevni rad CERN-ovih velikih istraživačkih timova koji realizuju interdisciplinarna istraživanja, slušaju predavanja, posjete CERN-ove laboratorije i postrojenja, kao i opremu kojom raspolaže ova institucija, učestvuju na radionicama s naučnicima koji su lideri u svojim oblastima istraživanja.

„Prošle godine Studentsku ljetnju školu pohađala su tri crnogorska studenta: Marko Petrić sa Prirodno-matematičkog fakulteta UCG, Vladimir Pejović, sa Elektrotehničkog Fakulteta UCG i Milena Vujanović, takođe sa  Prirodno-matematičkog fakulteta UCG“, zaključak je saopštenja.

Portal Analitika