
Na osnovu Ugovora o saradnji između Vlade Crne Gore i Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) o naučnoj i tehničkoj saradnji u oblasti visokoenergetske fizike, koji je potpisan 1. oktobra 2007. godine, te postignutog dogovora u CERN-u prilikom posjete crnogorske delegacije ovoj Instituciji u decembru 2014. godine, i posjete delegacije CERN-a Crnoj Gori, tokom festivala “Otvoreni dani nauke” u septembru 2015. godine, Ministarstvo nauke je 24. decembra 2015. godine objavilo Konkurs za učešće na programu CERN-a „Studentska ljetnja škola CERN 2016“, sa rokom za dostavljanje prijava do 20. januara 2016. godine.
Na Konkurs se prijavilo šest kandidata, i to: Jelena Mijušković, Univerzitet Crne Gore, Prirodnomatematički fakultet; Elma Hot, Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet; Tea Banda, Univerzitet Donja Gorica, Fakultet za informacione sisteme i tehnologije; Arsenije Maliković, Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet; Itana Bubanja, Univerzitet Crne Gore, Prirodnomatematički fakultet; i Anđela Miljanić, Univerzitet Crne Gore, Elektrotehnički fakultet.
„Nakon razmatranja prijava svih imenovanih kandidata u pojedinostima, Komisija je od strane prisutnih članova jednoglasno utvrdila prijedlog za Ministarstvo nauke za izbor četiri kandidata na Konkurs za učešće na programu CERN-a „Studentska ljetnja škola CERN 2016““, stoji u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Za učešće na programu „Studentska ljetnja škola CERN 2016“ iz oblasti fizike predložene su – Jelena Mijušković, studentkinja četvrte godine Prirodnomatematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici – studijski program: Fizika (prosječna ocjena – 8.72, na predmetima: Laboratorijski praktikum / nuklearna fizika (III) i Uvod u nuklearnu fiziku ostvarila ocjenu ''A’’ - odličan), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, tokom trajanja festivala “Otvoreni dani nauke” 21-25. septembra 2015. godine, učestvovala je kao studentkinja demonstratorka na CERN-ovoj izložbi, a dobitnica je stipendije Opštine Nikšić za talentovane studente i Itana Bubanja, studentkinja treće godine Prirodnomatematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici – studijski program: Fizika (prosječna ocjena – 9.09), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, tokom trajanja festivala “Otvoreni dani nauke” 21-25. septembra 2015. godine, učestvovala je kao studentkinja demonstratorka na CERN-ovoj izložbi, a dobitnica je stipendije Opštine Budva za talentovane studente.
Za učešće na programu „Studentska ljetnja škola CERN 2016“ iz oblasti inženjerskih nauka/ICT predloženi su – Arsenije Maliković, student pete godine Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici – studijski program: Elektrotehnika, telekomunikacije i računari (prosječna ocjena – 9.89 nakon tri godine studija i 9.75 na četvrtoj godini studija), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, nakon priznanja Elektrotehničkog fakulteta za postignut izvanredan uspjeh i prosječnu ocjenu 10 tokom proteklih studija (2010. godine), uslijedilo je priznanje od Elektrotehničkog fakulteta u novembru 2012. godine za postignut najbolji uspjeh na osnovnim akademskim studijama, a dobitnik je stipendije Inženjerske komore Crne Gore za školsku 2012/2013. godinu, i Studentske nagrade Nikšića "za izuzetan uspjeh u studiranju", u septembru 2013. Godine i Tea Banda, studentkinja pete godine Humanističkih studija Univerziteta Donja Gorica – studijski program: Sajber bezbjednost (prosječna ocjena na Fakultetu za informacione sisteme i tehnologije Univerziteta Donja Gorica – 9.91 nakon tri godine studija i 9.13 na četvrtoj godini studija), posjeduje odlično znanje engleskog jezika, dobitnica je Studentske nagrade Glavnog grada, decembra 2012. godine i nagrade za najboljeg studenta generacije Univerziteta Donja Gorica, 2014. godine.
Iz Ministarstva nauke navode da nakon selekcije koju je utvrdilo ministarstvo kandidati su dužni da se prijave direktno CERN-u, koji će izvršiti finalnu selekciju. Dva prvorangirana kandidata biće automatski izabrana za Studentsku ljetnju školu CERN 2016, a o druga dva drugorangirana odlučiće CERN, nakon uvida u sve pristigle prijave.
Studentska ljetnja škola CERN-a održava se svake godine u trajanju od osam do 13 nedjelja tokom jula i avgusta i obuhvata teoretsku obuku, učešće na radionicama, seminarima, izložbama kao i eksperimentalni rad. Najbolji crnogorski studenti imaće priliku da se uključe u svakodnevni rad CERN-ovih velikih istraživačkih timova koji realizuju interdisciplinarna istraživanja, slušaju predavanja, posjete CERN-ove laboratorije i postrojenja, kao i opremu kojom raspolaže ova institucija, učestvuju na radionicama s naučnicima koji su lideri u svojim oblastima istraživanja.
„Prošle godine Studentsku ljetnju školu pohađala su tri crnogorska studenta: Marko Petrić sa Prirodno-matematičkog fakulteta UCG, Vladimir Pejović, sa Elektrotehničkog Fakulteta UCG i Milena Vujanović, takođe sa Prirodno-matematičkog fakulteta UCG“, zaključak je saopštenja.