Abiznis

Dan: EPCG i CGES međusobne dugove regulišu preko budžeta

Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Elektroprivreda (EPCG) moći će da prebiju međusobne dugove preko budžeta, piše Dan.
Dan: EPCG i CGES međusobne dugove regulišu preko budžeta
Portal AnalitikaIzvor

Tako je, kako se navodi, predložila Vlada, većinski vlansik obje energetske kompanije, ali se tome usprotivio poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Džavid Šabović, koji je tražio da se član 18, kojim se to propisuje, briše iz Zakona o budžetu.

"Prilikom pregovora o definisanju tog člana, odnosno načina kako će dvije kompanije izmiriti međusobna potraživanja, predstavnici EPCG i CGES-a su prebacivali odgovornost jedni na druge. Na kraju sam odustao od amandmana, odnosno pokušaja da preciznije regulišem odnose između energetskih kompanija, jer nijesam imao dovoljno argumenata", kazao je Šabović za Dan.

Prema revizorskom izvještaju, CGES potražuje od EPCG po osnovu naknade za korišćenje prenosne mreže 8,8 miliona eura, dok potraživanja EPCG prema CGES-u iznose 8,1 milion eura zbog angažovanja sistemske rezerve u prvom dijelu 2013. godine, nastale nakon preuzimanja elektirčne energije za potrebe Kombinata aluminijuma (KAP).

"Članom 18 Zakona o budžetu, onako kako ga je Vlada utvrdila, omogućeno je da se međusobni dugovi dvije kompanije prebiju na teret svih poreskih obveznika. Na kraju će se 700 hiljada eura duga prevaliti na građane", rekao je Šavbović.

Tokom pregovora sa EPCG i CGES-om, kako je kazao, predlagao je da se to plati iz dividende, ali su predstavnici energetskih kompanija to odbili, jer su rekli da se ne može određivati na koji način će se trošiti dividenda.

"To je valjda uređeno Zakonom o privrednim društvima. Ne snalazim se najbolje u toj oblasti i plašeći se da dodatno ne zamrsim situaciju na kraju sam povukao amandman", kazao je Šabović.

Član 18 Zakona o budžetu odnosi se na to da se prihodi po osnovu vlasništva i ostvarene dobiti privrednih subjekata u državnom vlasništvu u Crnoj Gori iz oblasti energetike mogu u ovoj godini koristiti za regulisanje međusobnih dužničko-povjerilačkih odnosa tih subjekata i nove investicije u tim kompanijama.

Portal Analitika