Tokom sastanka je bilo riječi o napretku koji je Crna Gora ostvarila u pristupanju EU i daljim obavezama koje proizilaze iz pregovaračkog procesa. U fokusu razgovora su bile reforme u oblasti vladavine prava, posebno pripreme za predstojeći izborni proces, kao i zakonodavne i institucionalne aktivnosti u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, te ostvarivanje mjerljivih rezultata u praksi. Razmotrena su i aktuelna politička dešavanja u Crnoj Gori, regionu i EU.
Sagovornici su posebno razmijenili mišljenje o Nacrtu rezolucije EP za Crnu Goru koja treba da bude usvojena u EP 10. marta 2016. Između ostalih, razmijenjena su mišljenja i o amandmanima europoslanika i priprema za njihovo razmatranje na Vanjskopolitičkom odboru EP sredinom februara.
Glavni pregovarač je prenio snažnu opredijeljenost i odlučnost Vlade u pravcu zaokruživanja zakonodavnog okvira u svim oblastima i nastavka kvalitetnog i efikasnog sprovođenja reformi koje će Crnu Goru približiti razvijenim državama, članicama EU. Posebno je ukazao na značaj postizanja rezultata tokom 2016. kad su pitanju obaveze na završetku ispunjena početnih mjerila za preostale tri oblasti, otvaranje novih, ali i početak zatvaranja pregovaračkih poglavlja.
Izvjestilac Tanok je izrazio zadovoljstvo dosadašnjim rezultatima i kvalitetom pregovaračkog procesa istakavši da su oni najbolja potvrda snažne evropske orijentacije Crne Gore. Naglasio je da dalji planovi Vlade potvrđuju odlučnost da se održi dobar tempo u pristupanju EU i opravda povjerenje evropskih partnera i liderska pozicija u pristupanju EU. U tom pravcu je prenio da Evropski parlament, Rezolucijom o Crnoj Gori, pozdravlja ostvareni, evidentan napredak u svim oblastima, a kroz amandmane evropskih poslanika, nastoji da na konstruktivan način doprinese nastavku započetih reformskih procesa i daljem napredovanju u pristupanju EU.
U pogledu aktuelne političke situacije u Crnoj Gori, Čarls Tanok je posebno istakao značaj poštovanja ustavnog poretka i sprovođenja procesa unutar za to predviđenih institucija, pri čemu bojkot ne predstavlja evropski način nalaženja rješenja za političku situaciju. Ukazao je, takođe, na neophodnost pune primjene paketa izbornog zakonodavstva i potrebu ostvarivanja političkog dijaloga u Skupštini kako bi se omogućilo održavanje predstojećih izbora u skladu sa zakonima i usvojenim evropskim standardima, kaže se nakraju saopštenja.