Politika

Šta nudi Đukanović, a šta Pozitivna?

Premijer Milo Đukanović je sinoć u Skupštini opoziciji ponudio kontrolu na ministraskom ili nivou pomoćnika u četiri ministarstva, kao i potpredsjedničko mjesto u Vladi Crne Gore. Na drugoj strani Pozitivna Crna Gora u planu za prevazilaženje političke krize tražila je učesće u radu ministarstava na onim pozicijama na kojima mogu kontrolisati finansijske tokove, zapošljavanje, socijalna davanja, ne precizirajući koja tačno ministarstva traže.
Šta nudi Đukanović, a šta Pozitivna?
Portal AnalitikaIzvor

Đukanović je sinoć u Skupštini prihvatio plan Pozitivne i otišao korak dalje. Opoziciju je pozvao uđe u Vladu i preuzme dio odgovornosti, a pored ministarstkih mjesta ponudio i jedno potpredsjedničko. 

"Zato pozivam sve partije parlamentarne opozicije da uđu u Vladu i preuzimanjem dijela odgovornosti pomognu da zemlja učvrsti stabilnost i dobije kredibilnu vlast, nakon izbora. Znam da su razlozi nepovjerenja uglavnom vezani za pitanje biračkih spiskova i korišćenja državnih resursa. Posebno je interesovanje da se ostvari puna konatrola nad radom MUP-a i Ministarstva finansija, Ministarstva rada i socijalnog staranja i Ministarstva poljoprivrede. Spreman sam da u tim resorima otvorim prostor za učešće parlamentarne opozicije u Vladi. Ta participacija može biti na ministarskom i na pomoćničkom nivou sa dodatnim ovlašćenjima. Spreman sam da ponudim i jedno potpredsjedničko mjesto zbog uvida u rad užeg kabineta Vlade. Mislim da sve ovo do kraja korespondira sa inicijativom Pozitivne Crne Gore", poručio je Đukanović.

On je najavio da će Vlada i u ostatku mandata biti bezrezervno posvećena ostvarivanju najvažnijih nacionalnih interesa Crne Gore.

"Prije svega ispunjavanju svih preostalih obaveza kako bi naša država u najkraćem mogućem roku formalizovala svoje članstvo u NATO savezu”.

Prethodno je Pozitivna ponudila plan za prevazilaženje političke krize u Crnoj Gori. Evo šta su ponudili:

Opšte odredbe:

1. Država Crna Gora mora biti poštovana u skladu sa Ustavom i zakonima i nijedan segment njene državnosti ni na koji način ne smije biti doveden u pitanje uz uvažavanje njenog građanskog karaktera, multietničkog i multikonfesionalnog sklada. 
2. Očuvanje integriteta, nezavisnosti i političke stabilnosti Crne Gore, uz uspješan nastavak evroatlanskih integracionih procesa.

Izborni proces:
3. Obezbijediti da u Vladu uđu predstavnici parlamentarne opozicije, na političkom i ekspertskom nivou, kako bi se obezbijedili preduslovi za fer i demokratske izbore (ministrarska, pomoćnička mjesta itd).
4. Obezbijediti učesće parlamentarne opozicije u radu ministarstava na onim pozicijama na kojima mogu kontrolisati finansijske tokove, zapošljavanje, socijalna davanja i sl. kako bi bile spriječene zloupotrebe državnih resursa u izborne svrhe.
5. Za potrebe praćenja izbornog procesa, proširiti nadležnosti Skupštinskog odbora za praćenje primjene zakona i drugih propisa od značaja za izgrađivanje povjerenja u izborni proces, u pogledu podnošenja pritužbi zainteresovanih lica na rad državnih organa, pravnih i fizičkih lica u vezi sa izbornim procesom, kao doprinos političkom dijalogu u Crnoj Gori.

6. Formiranje privremenog skupštinskog odbora za medije sastavljenog od vlasti i opozicije na paritetnoj osnovi, za praćenje izvještavanja medija tokom izbornog procesa, sa kapacitetom razmatranja i postupanja po prigovorima.

7. Implementiranje izbornog zakonodavstva sa akcentom na omogućavanje članovima DIK-a, Agencije za antikorupciju i DRI-ja, da u punom kapacitetu obavljaju svoje zakonske nadležnosti.

8. Nastavak političkog dijaloga čiji je cilj obezbeđivanje političke stabilnosti i nastavak rada na obezbeđivanju uslova za fer i demokratske izbore.

Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala:
9. Prioritet u radu Vlade mora biti neselektivna i efikasna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. U tom pravcu je nužno da u roku, ne dužem od 15 dana, bude realizovan proces postavljanja rukovodioca policijskog odjeljenja, uz poštovanje uloge specijalnog tužioca u tom procesu, u skladu sa zakonom.
10. Službenici i funkcioneri Vlade i ostalih državnih organa za koje je pokrenuta tužilačka istraga ili sudski postupak za djelo korupcije ne mogu obavljati javne funkcije do pravosnažnog okončanja postupka. 
11. Osnažiti državnu instituciju VDT-a kako bi se dodatno ispitali svi navodi o zloupotrebama državnih resursa u izborne svrhe i sve one nepravilnosti koje su dokumentovane u prethodnom periodu.

Završne odredbe:
12. Realizacijom navedenih mjera i aktvnosti bile bi stvorene pretpostavke za rješavanje političke krize i stvaranje preduslova za održavanje fer i demokratskih izbora.
13. Mjere i aktivnosti u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i izbornog procesa sprovešće se najkasnije u roku od 90 dana. (Portal RTCG)

Portal Analitika