Politika

"Vojna neutralnost neodrživa"

Da bi neka zemlja bila vojno neutralna, potrebno je da posjeduje ogromna finansijska sredstva koja bi izdvajala za svoju vojsku. Iz ovog razloga, koncept vojne neutralnsti za Crnu Goru je neodrživ, rečeno je danas na javnoj tribini „NATO iz prve ruke - najčešća pitanja i odgovori“ u Podgorici.
"Vojna neutralnost neodrživa"
Portal AnalitikaIzvor

Vojni analitičar iz Beograda, Aleksandar Radić, istakao je da su, u trenutku kada se mnoge zemlje susreću s raznim problemima, izdvajanja za vojsku sve manja.

„Sistem vrijednosti zapadne kulture se oslikava kroz EU i NATO. U ovom trenutku, zemlje EU su smanjile izdvajanja za naoružanje. Ne postoji čvrsto pravilo koliko odvaja za vojsku, ali se preporučuje da to bude dva odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). U Crnoj Gori i regionu se izdvaja znatno manje. S druge strane, ako želite da budete neutralni, to znači da ste spremni za jedan zaokružen sistem i šaljete poruku drugima da vas ne diraju, jer imate čime da se branite. Međutim, ako kaže neko da bi Crna Gora mogla bila neutralna, postavlja se pitanje s kojim to finansijskim sredstvima? To je neostvarivo. Kada shvatite da budžet za vojnu eskadrilu prevazilazi vojni budžet Crne Gore, onda je lakše reći - hajde da vidimo neki drugi način“, istakao je Radić. 

Da odbrana košta saglasio se i pukovnik Anton Tunja iz Slovenije. On je kazao da će Crna Gora imati određene benefite, ako postane dio NATO-a.

„Prilikom kupovine naoružanja, država odlučuje gdje će kupiti oružje. Najbitnije je reći da svi žele kupiti najkvalitetnije naoružanje, koje je po NATO standardima. Jedna od mnogih koristi NATO-a je i uništavanje viška naoružanja iz NATO fonda. U Srbiji će se sav višak naoružanja uništiti iz ovog fonda. Sve će finansirati NATO, Srbija neće dati ni eura za ovu operaciju“, kazao je Tunja. 

Istakao je da postoji iznos koliko će Crna Gora izdvajati za odbranu ulaskom u NATO.

„Prema mom obračunu, godišnji doprinos Crne Gore NATO-u bio bi 300 hiljada eura“, kazao je Tunja. 

Crna Gora raspolaže sa 1.950 vojnika, prosječne starosti 38 godina. Pukovnik Rajko Pešić, zamjenik načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, poručio je da je Crna Gora već sklopila sporazum sa NATO-om o uništavanju viška naoružanja.

„Dobar dio viška naoružanja smo riješili. NATO trust fond za uništavanje viška municije nam je omogućio da u narednom periodu uništimo 400 tona viška municije. Na taj način ćemo se riješiti jednog velikog bezbjednosnog izazova“, kazao je Pešić. 

Javna tribina u Podgorici je dio serije tribina koje organizuju Centar za demokratsku tranziciju (CDT) i Evroatlantska inicijativa (Euro - Atlantic Initiative) uz podršku Britanske ambasade u Podgorici, NATO Odjeljenja za javnu diplomatiju, Balkan Trust for Democracy, Ministarstva odbrane i Komunikacionog tim Savjeta za članstvo u NATO Vlade Crne Gore.  (Anadolija, Portal RTCG)

Portal Analitika