Kako je istakao, u posljednjih nekoliko dana primijećen je jako naglašen trend po kome se lično i kolektivno nezadovoljstvo političkim događajima na društvenim mrežama skoro u cjelosti prenijelo na intimne lične i porodične stvari pojedinaca, političkih eksponenata pojedinih partija ili grupacija.
"U kampanji diskreditacije koriste se fotomontaže, pozivi na govor mržnje i netoleranciju, uvrede, kletve, psovke, krši se pravo na privatnost, a upućuju se čak i verbalne prijetnje", precizirao je on.
Baković je ozbiljno zabrinut zbog pojave i promovisanja takvog neprihvatljivog ponašanja i podsjeća da izražavanje mišljenja na taj način nije u skladu sa demokratskim principima i standardima zagarantovanih ljudskih prava.
"Podsjećam na značaj interneta u političkoj utakmici, budući da on pruža potrebne alate za učešće u aktivnostima i diskusijama vezanim za politička pitanja i pitanja od opšteg javnog interesa. Međutim, kao i drugi oblici izražavanja i ovo pravo je ograničenog karaktera i ne može se uživati na štetu prava drugih", naveo je on.
Ombudsman je apelovao na sve političke subjekte i korisnike društvenih mreža da se uzdrže od netolerantnog i uvredljivog saopštavanja, ličnih uvreda i stavljanja tih uvreda u porodični kontekst i onaj najsuptilniji koji se tiče djece i članova porodice, a da za to nema osnova u samoj saržini političke diskusije.
"To je uostalom obaveza koja proizilazi iz standarda savjeta Evrope o govoru mržnje u medijima, kao i Evropske komisije protiv rasizma i netolernacije, uz već pomenutu praksu Evropskog suda za ljudska prava. Pri tome se ne smije praviti razlika i zaštitu mora uživati svako lice i svaki politički eksponent, bez obzira na pripadnost opciji i neko drugo lično svojstvo", zaključio je Baković, uz napomenu da očekuje da se ponašanje svih aktera građanskog društva na društvenim mrežama, pa i drugim oblcima masovnih komunikacija, prilagodi zaštiti elementarnih vitalnih interesa pojedinaca i njihovog privatnog i porodičnog života.