
Oni, između ostalog, zahtijevaju kontrolu Zavoda za zapošljavanje, Fonda rada, Investiciono-razvojnog fonda, Direkcije za saobraćaj, Poreske uprave, centara za socijalni rad, Policije sa područnim jednicama, ANB-a, Uprave za nekretnine, Uprave carina, Uprave za šume, Fonda PIO, ZIKS-a, Uprave za inspekcijske poslove, Agencije za elektronske medije ...
- Struktura Vlade izbonog povjerenja - prelaznog karaktera podrazumijeva da se na nivou ministara po dogovorenim resorima, ali i pozicijama po dubini državne administracije izvrši postavljanje predstavnika opozicije ili civilnog sektora i nestarnačkih ličnosti - piše u predlogu odluke u uspostavljanju Vlade izbornog povjerenja o kojoj će se partije koje učestvuju u parlamentarnom dijalogu uskoro izjasniti.
Đukanović: Dijalog uspješan, ponuda DPS-a se može dorađivati
Premijer Milo Đukanović pojasnio je na današnjoj sjednici ponudu svoje partije koju je ranije saopštio na sjednici Skupštine, na kojoj se odlučivalo o povjerenju njegovoj Vladi. On je rekao da je današnji sastanak održan u atmosferi boljeg povjerenja i dodao da ga smatra uspješnim, te da se nada da će se dijalog nastaviti. On se upoznao sa ponudom Demosa, SDP-a i URA-e i kazao da je njihov pristup produbljeniji i da se ne govori samo o ministarstvima, već i o učešću u radu državnih organa koji su na podministarskom nivou. Takođe, premijer se upoznao i sa ponudama Pozitivne, Demokrata, DF-a i Liberalne partije.
- Postoji nepovjerenje dijela opozicije u izborni sistem. Pozvao sam opoziciju da uđe u Vladu i da riješimo dvije gurupe pitanja – pitanje biračkog spiska i državnih resursa. Ponuda (SDP-a Demosa i URA-e) principijelno nije u sukobu sa onim što sam ranije iznio u parlamentu. Ne bih da iznosim detalje oko nje, jer tek treba da je pročitam – saopštio je premijer nakon sastanka.
Upitan da li je ponuda DPS-a feleksibilna i da li može biti proširena djelovima ponuda ostalih stranaka, Đukanović je poručio da ponuda njegove stranke nije konačna.
- Naravno, rekao sam da moja ponuda nije konačna i da se može dorađivati. Sve ovo bi bilo besmisleno ukoliko u finalu ne bi imali kredibilan izborni proces – napomenuo je on.
Krivokapić: Veće šanse za dogovor, bitna suština vlade a ne forma
Predsjednik Skupštine i SDP-a Ranko Krivokapić rekao je da su se lideri stranaka dogovorili da u nastavku parlamentarnog dijaloga idu ka izradi dva dokumenta – političkog i pravnog. On smatra da je prostor za dogovor oko formiranja vlade koja će obezbijediti fer izbore sada veći, nego što je bio na početku parlamentarnog dijaloga.
- Za mene je prihvatljiv svaki dogovor vlasti i opozicije koji će voditi do slobodnih izbora. Suština vlade je bitna, a ne njena forma, tj. da li će se zvati prelazna ili rekonstruisana – naglasio je predsjednik Skupštine i najavio da će se novi sastanak lidera parlamentarnih stranaka održati u petak u 12 časova.
Lekić: Borićemo se za fer izbore
Predsjednik Demosa Miodrag Lekić, kazao je da je dokument njegove partije SDP-a i URA-e ozbiljan i opširan.
- Želimo da onamo gdje se djelovalo protivzakonito otklonimo nedostatke. Borićemo se da obezbijedimo okvir za fer izbore - rekao je Lekić.
Upitan da li je i njihova ponuda fleksibilna, on je rekao da su svakako otvoreni za dogovor i kompromis.
Na pitanje novinara da li će glasati za razjerešenje ministra unutrašnjih poslova Raška Konjevića, on je odgovorio da neće jer smatra da Konjević treba da bude u Vladi kao dio opozicije.
Rakčević: U Vladu da uđu stručnjaci i predstavnici civilnog sektora
Lider Građanskog pokreta URA Žarko Rakčević je rekao da toj partiji nijesu bitne ministarske fotelje i funkcija potpredsjednika Vlade koju je ponudio premijer Milo Đukanović, zbog toga što je, kako je kazao, način na koji je Vlada dobila legitimitet u Skupštini sporan i što će URA kao udruženje građana crpiti legitimitet iz predstojećih izbora.
Rakčević je istakao da po dubini treba pogledati kako funkcioniše sistem i naglasio da nema povjerenje u MUP, Zavod za zapošljavanje, Fond rada i mnoge druge državne institucije.
- Zbog toga nam treba kontrola. U institucije sistema treba da uđu stručnjaci i predstavnici civilnog sektora – poduvukao je on i dodao da njegova partija ne želi da dovede u pitanje međunarodne obaveze dražave.
- Ovo nije ponuda „uzmi ili ostavi“. Želimo dogovor i zato nam treba još dijaloga kako bi imali kontrolu izbornog procesa. URA neće biti u rekonstruisanoj Vladi, ali ćemo dati podršku da predstavnici opozicije i civilnog sektora budu u toj Vladi i kontrolišu izborni proces. Na suštinskim mjestima gdje se odlučuje treba da budu slobodni ljudi. Neka Đukanović to zove rekonstruisanom vladom, ako u njoj bude opozicija i civilni sektor to će definitivno biti nova vlada – poručio je Rakčević.
Na pitanje da li misli da je to izvodljivo ukoliko na čelu Vlade ostane Đukanović, on je odgovorio da je nerealno očekivati da DPS kao najveća partija nema funkciju premijera.
Pajović: Uvjeren sam da ćemo svi doprinijeti fer izborima
Predsjednik Pozitivne Darko Pajović kazao je da je koncept njegove strane koji je dobio podršku u parlamentu razrađivan danas i dodao da je uvjeren da će lideri stranaka biti na visini zadatka i da će doprinijeti preuzimanju odgovornosti za organizovanje fer izbora.
- Razrađen je koncept koji je prihvaćen u parlamentu, dopunjavan i to je vrijednost dijaloga – smatra on.
Prema njegovim riječima, najveću političku cijenu platila je Pozitivna i toga su svi svjesni.
Govoreći o inicijativi za razrješenje ministra Konjevića, Pajović je ponovio da će glasati za smjenu ako je to Konjevićeva želja.
Milić: Odlučićmo kada se upoznamo sa svim ponudama
Predsjednik SNP-a Srđan Milić je kazao da je premijer Đukanović prije nego se glasalo o povjerenju njegovoj Vladi ponudio koncept prelazne vlade, što je, kako je dodao, nezabilježeno. On je podvukao da Radna grupa nema što da radi dok se ne definiše pravno-politički model realizacije dogovorenog.
- Ono što sam čuo u parlamentu i danas od predsjednika Vlade vezano za njegovu ponudu za mene je neprihvatljivo. Čini mi se da kod nekih postoji potreba da, ukoliko se ne dođe do rješenja, to iskoriste u predizbornoj kampanji - rekao je on i poručio da će se odrediti o budućem modelu vlade kada se javnost upozna sa svim predlozima.
Popović: "Kolo vode“ partije bez izbornog legitimiteta
Lider Liberalne partije (LP) Andrija Popović je kazao da se na današnjem sastanku pričalo kao da Vlada nije dobila povjerenje.
- Mislim da smo opomenuli predstavnike partija šta je politička realnost i da se do 28. aprila ne može pokrenuti pitanje o povjerenju Vladi. Za LP je neprihvatljivo da „kolo vode“ partije koje nemju izborni legitimitet – poručio je kratko Popović.
Bečić napustio sjednicu: Ne želim da razgovaram o rekonstrukciji ove Vlade
Lider Demokrata Aleksa Bečić napustio je nakon samo dva sata današnji sastanak lidera parlamentarnih partija, u Skupštini, nezadovoljan što se, kako je kazao, na sastanku razgovara o rekonstrukciji postojeće Vlade, a ne o formiranju nove.
On je rekao da neće da učestvuje u dijalogu o rekonstrukciji postojeće Vlade. Takođe je dodao Demokrate neće učestvovati, ali i da neće biti prepreka, dijalogu premijera i opozicije o nekom novom modelu vlade.
- Završio sam današnje učešće u dijalogu jer tema sastanka nije prihvatljiva za mene i Demokrate. Pitao sam da li se raspravlja o rekonstrukciji postojeće ili formiranju nove Vlade, a od predsjednika DPS-a sam dobio odgovor da razgovaramo o rekonstrukciji. U srijedu je izvršen pucanj na parlamentarizam. Ako se poslanici i odbornici mogu "namicati" čemu onda postojanje parlamentarnog sistema? Naš plan je jasan i naše učešće u parlamentarnom dijalogu je završeno. Ponudili smo nestranačku vladu, ali smo saopštili i da nećemo biti prepreka za formiranje prelazne vlade. Plan dvojca Đukanović-Pajović, za nas je neprihvatljiv. Ponavljam u rekonstrukciji četrdesete Vlade nećemo učestvovati i to je stvar principa - izričit je bio Bečić.
Na današnjem sastanku nije bilo predstavnika Demokratskog fronta.
Foto: D. Malidžan