Kako je saopšteno Portalu Analitika iz ovog ministarstva, povod radnog sastanka bila je predstojeća regionalna konferencija na visokom nivou, čija realizacija je planirana za aprilu ove godine.
- Na sastanku su razmatrani detalji saradnje, koju Misija OSCE u Crnoj Gori i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava ostvaruju i u ovoj planiranoj aktivnosti. Ambasadorka je naglasila značaj same konferencije iz razloga što se jednako tiče svih građana/ki iz različitih oblasti i različitih organizacionih struktura. Konferencija će se baviti međunarodnim pravnim okvirom koji se odnosi na žene, mir i bezbjednost, rodnom ravnopravnošću, kao osnovnim ljudskim pravom, važnošću uloge ženskih mreža u obezbjeđivanju demokratskog pluralizma, aktivizmom nevladinog sektora i njegovom ulogom u jačanju bezbjednosti, te novim transnacionalnim prijetnjama po bezbjednost, sa fokusom na trgovinu ljudima, migracije i terorizam. Očekivanja su da će ova konferencija dati efektivnu platformu za razmjenu mišljenja o ovim ključnim pitanjima, i omogućiti učesnicima da pošalju jasne poruke o značaju jednakog broja muškaraca i žena na mjestima odlučivanja, o važnosti prevencije konflikata u svim aspektima javnog života, sa ciljem doprinosa održivosti mira i bezbjednosti - stoji se u saopštenju.
Ministar Numanović i ambasadorka Hrebičkova razmijenili su mišljenja o predlozima za nastavak saradnje u 2016, i koji bi to prioriteti bili za tekuću godinu.
- Na sastanku je usaglašena dobra dinamika u realizaciji postojećih obaveza, a koje su predmet zajedničke saradnje. U 2016. dalja saradnja će u fokusu imati unapređenje prava i sloboda lica sa invaliditetom, kao i prava i slobode pripadnika/ca drugih ranjivih kategorija, ali i stručnu podršku u izradi strateških dokumenata i normativnog okvira od strane Misije OSCE u Crnoj Gori - rečeno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.