Politika

SNP spreman za dogovor sa Demosom, URA-om i SDP-om?

Socijalistička narodna partija (SNP) spremna je da zajedno sa Demosom, URA-om i Socijaldemokratskom partijom (SDP) pregovara oko ulaska u "vladu izbornog povjerenja - prelaznog karaktera", modela koji su ove partije ranije ponudile premijeru Milu Đukanoviću, saopšteno je nakon sastanka lidera opozicije.
SNP spreman za dogovor sa Demosom, URA-om i SDP-om?
Portal AnalitikaIzvor

Poslanik SNP-a Aleksandar Damjanović, kazao je nakon sastanka koji je održan u Podgorici, da će njegova stranka danas održati sjednicu Izvršnog odbora na kojoj će, kako je rekao, „izdefinisati stavove koje će SNP saopštiti sjutra u nastavku političkog dijaloga“.

„Priča oko eventualnih resora u Vladi je samo jedan mali segment sveukupne priče obezbjeđivanja fer i demokratskih uslova koja traži reviziju određenih zakonodavnih rješenja. Pričati samo o segmentu popunjavanja Vlade, a zaboraviti da ona treba da radi sa nekim zakonima koji moraju biti redefinisani je bespredmetno, tako da je sve to jedan paket“, istakao je on.

Lider URA-e Žarko Rakčević koji je ranije napustio sastanak, rekao je da je zajednički interes svih političkih subjekata u Crnoj Gori da se „osvoje nova polja slobode“. On je kazao da je na današnjem sastanku opozicije donešeno dosta zajedničkih stavova.

„To ne pripada samo opoziciji koja je danas razgovarala, ali ni novoj parlamentarnoj većini. Nije suština da li ćete dobiti četiri ministarska mjesta i jedno potpredsjedničko, već da li će se stvoriti pretpostavke i demokratska infrastruktura za kontrolu zloupotrebe državnih resursa i za slobodno izjašnjavanje građana“, istakao je on.

0402sastanak4

Rakčević je rekao da su se na sastanku čula mišljenja da ranije napravljenom spisku za kontrolu državnih institucija treba pridodati još tri-četiri važne institucije, među kojima je i Agencija za antikorupciju.

On je poručio da se nada da će opozicija zajedno sa DPS-om do kraja februara napraviti politički dogovor. Prema njegovim riječima, nakon toga potrebno je da se donese zakon koji bi bio ograničen do 31. oktobra, a time bi se, smatra on, obezbijedila infrastruktura za fer i slobodne izbore.

Predsjednik Demokrata Aleksa Bečić ostao je pri ranijem stavu da želi samo da razgovara formiranju nove vlade, ali ne i o rekonstrukciji postojeće.

„Nećemo ulaziti u prelazu vladu, ali nećemo ni biti smetnja njenom postizanju. Za Demokrate je prihvatljivo da prisustvuju razgovorima o formiranju nove vlade, a preduslov za to je da Vlada Đukanović-Pajović padne“, podvukao je Bečić.

On je ponovio da je njegova stranka zamrznula učešće u ovoj fazi parlamentarnog dijaloga, te da će nakon što on bude riješen Demokrate nastaviti sa dijalogom.

0402sastanak3

Predsjednik Demosa Miodrag Lekić je saopštio da se nada da će opozicione partije uspjeti da se dogovore u vezi obezbjeđivanja uslova za fer izbore.

"Toliko je vrlo delikatnih pitanja. Uvažavamo i pravne aspekte i ne želimo da u Vladu uđemo komesarski. Ne znam da li će doći do dogovora sa DPS-om ili neće. Ako dođe do formiranja Vlade dogovor će morati da se pravno pokrije nekim krovnim zakonom, koji bi bio neki okvir lex specialis-a", naglasio je Lekić.

Upitan da li će Demosa, URA, SDP i SNP na sjutrašnji sastanak političkih subjekata koji imaju poslanike u Skupštini ići sa zajedničkim stavom prema DPS-u, Lekić je odgovorio da će njihov stav biti sličan i dodao da se ne zna da li su planovi DPS-a i Pozitivne spojeni.

„Ne znamo jesu li se povezali i da li postoji završni oblik te saradnje u smislu plana. Ima i sa one strane jako puno nedoumica“,  poručio je lider Demosa.

0402sastanak2

Današnjem sastanku koji je održan u prostorijama PR Centra u Podgorici pored Lekića, Rakčevića, Bečića i Damjanovića, prisustvovali su i lideri SDP-a i SNP-a Ranko Krivokapić i Srđan Milić, potpredsjednici URA-e i SDP-a Dritan Abazović i Raško Konjević, predsjednik izvršnog odobra Demosa Goran Danilović i generalni sekretar Demokrata Boris Bogdanović.

Na sastanku nije bilo predstavnika Demokratskog fronta, koji su ranije danas saopštili da će u zavisnosti od epiloga pregovora o rekonstrukciji Vlade zavisiti i njihove buduće odluke i incijative.

Foto: D. Malidžan

Portal Analitika