U saopštenju dostavljenom Portalu Analitika on dodaje da Cdu izražava čuđenje "jer sastancima Radne grupe za izgradnju izbornog povjerenja prisustvuju predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori, ali ne i predstavnici Misije OEBS-a".
- Zašto predsjednik SDP nije pozvao i koleginicu ambasadora Drobniča iz Misije OEBS da prisustvuje "parlamentarnom" dijalogu? Koji su kriterijumi, motivacije i opravdanja za takvu odluku? Predstavnici OEBS-a su pratili sve izborne procese u Crnoj Gori i na taj način dali veliki doprinos na planu kreiranja zdravog izbornog ambijenta i usvajanja demokratskih standarda. Misija OEBS takođe prati rad institucija koje se bave izradom i unaprijeđenjem izbornog zakonodavstva i procedura. Njihovo prisustvo dijalogu bi bilo korisno - smatra Ivančević.
On je dodao da u dijalogu učestvuju - ili su učestvovale - stranke i udruženja koja nijesu nikad učestvovale na izborima, te da u takvoj "neregularnoj situaciji" dodatnu konfuziju unose izjave predstavnika upravo onih "parlamentarnih subjekata" koji su bili glavni zagovornici priče o prelaznoj, tehničkoj i sličnoj Vladi.
- Sada, kada postoji konkretna ponuda i mogućnost da u Vladu uđu predstavnici opozicije, oni "pošteno" i "skromno" izjavljuju da neće, tj. da nipošto ne bi participirati u takvoj Vladi. Zbog čega su onda, posljednjih godinu dana i više dana, gubili svoje i naše vrijeme? Čemu, onda, sva muka i drama kojoj smo prisustvovali, čemu prozivke i optužbe, čemu agresivna politička retorika i reklama na medijima koji ih podržavaju? Čemu, na kraju, nedavne izjave o "osvajanju slobode" i slična kvazi-revolucionarna patetika? Crna Gora zaslužuje bolju, efikasniju i odgovornu vlast, ali i efikasnu i odgovornu opoziciju. Crnoj Gori nijesu potrebni političari koji su dozivali `makedonski scenario` i vabili na ulazak na sporedna vrata Parlamenta, a ni oni koji svoj politički legitimitet nijesu potvrdili na izborima. Nijesu nam potrebni ni oni koji tobože žele dogovor, a zapravo ga ne žele, koji traže Vladu u koju ne smiju da uđu", kazao je Ivančević.
Član predsjedništva Cdu je objasnio da su Crnoj Gori potrebne promjene koje će jačati njene demokratske institucije, a ne one koje će ih slabiti ili dovesti u pitanje.
- Građani Crne Gore imaju interes za promjene koje će potvrditi naše evropsko i atlansko opredjeljenje, a ne za one koje bi predvodili političari koji na put u tuđe zemlje podju kao "Evropejci", a vrate se kao protivnici Evrope i evropskih integracija. Crnoj Gori je potrebno i članstvo u NATO, izmedju ostalog i zbog toga da ne bi strepjela od nepredvidljivih političkih i bezbjednosnih prilika u regionu. Crnu Goru treba da mijenjaju oni koji je poštuju i vole. To nije parola, već osnovni interes i trajna potreba crnogorske politike - zaključio je Ivančević.
''Zato je i naša i obaveza da zaštitimo naše poslanike. Slobodni smo da kažemo da tu obavezu posebno i više od drugih imaju oni poslanici koji su promijenili stranke, po jednom ili po dva puta, osnovali nove partije i nove koalicije, oni koji su prešli u vanparlamentarne partije i oni koji su prešli iz vlasti u opoziciju, ali ne žele da napuste funkciju koju su dobili zato jer su bili u vlasti. Red je da svi nabrojani potegnu iz boce koja je podmetnuta pred vrata porodice Pajović i da nazdrave svojoj hrabrosti i poštenju!'', poručuje Ivančević.