TV / Film

Frimen: Ne znam kako se glumi Bog

Ko nas je, kako, i zbog čega stvorio? Zašto postoji zlo? Šta se događa s nama kad umremo? Ovo su samo neka od pitanja za čijim odgovorima traga svako ljudsko biće na planeti još od pamtivijeka. Na tom tragu, ovog proljeća, misteriju zvanu Bog, u dokumentarnoj seriji od šest epizoda "Priča o Bogu", čija nas premijera očekuje 3. aprila na kanalu Nacionalne geografije, pokušaće da odgonetne slavni oskarovac Morgan Frimen (78), koji je uz Lori Mekriri i Džejmsa Jangera producirao emisiju.
Frimen: Ne znam kako se glumi Bog
Portal AnalitikaIzvor

U ekskluzivnom razgovoru za "TV novosti", legenda holivudskog filma otkriva kako je izgledalo njegovo profesionalno, ali i lično putovanje u svijet božanskog, čije su tajne svima nadohvat ruke, a ipak, nedodirljive.

- Tokom 40 nedjelja, koliko je trajalo snimanje serijala na više od 20 lokacija širom svijeta, na skoro svakom kontinentu naše planete, i pred nekim od najznačajnijih istorijskih i verskih lokaliteta čovečanstva, shvatio sam da je moje najvažnije saznanje to da istinski vjerujem u Boga, ali i da tako malo znam o njemu - započinje priču o ponovnom susretu s Tvorcem slavni glumac, koji je u nekoliko navrata već imao priliku da na velikom platnu dočara njegov lik i djelo.

Na koji način se glumac priprema za ulogu Boga?

- Moja rola u "Priči o Bogu" znatno se razlikuje od one koju sam ostvario u filmu "Svemoćni Brus" sa Džimom Kerijem u glavnoj ulozi. Istina je da ne znam kako se glumi Bog. Za mene je to bilo jednostavno učenje rečenica iz scenarija. Taj lik spremio sam kao i bilo koji drugi, bez nekog većeg udubljivanja. "Priča o Bogu" pak istraživački je rad čiji sam i producent. Samim tim, povezanost s temom daleko je veća. Ideja za stvaranje ovakvog dokumentarca postoji već šest godina. Bilo je samo pitanje vremena kad ćemo se uhvatiti ukoštac s tim izazovom i pretočiti ga u nešto opipljivo.

U čemu ste pronašli inspiraciju za vaš projekat i gdje najčešće potražite Boga kao vjernik - u prirodi, ljudima, crkvi, sebi?

- Na ideju da krenemo u potragu za Bogom došli smo kad smo Lori i ja 2009. posetili Aja Sofiju u Istanbulu, koja je trenutno muzej, ali je prije toga prvo bila hrišćanska crkva, a od 1935. godine džamija. Posmatrajući freske i oslikane zidove, Lori je upitala vodiča da li su one prefarbane tokom islamskog perioda, pa su sad ponovo otkrivene, a on nam je odgovorio da su oduvijek bile tu, i da su muslimani poštovali svece na njima. Iznenađeni našim neznanjem o tome koliko je sličnosti među tri najuticajnije svjetske religije, rešili smo da se kad-tad otisnemo u potragu za Bogom. A kad je riječ o drugom dijelu vašeg pitanja, traganju za njim na ličnom nivou - odgovor se uvijek krije u nama. I baš tamo Boga i najbolje možemo razumjeti.

Bog je priča koja seže u ljudsku prošlost 5.000 godina. Šta je to što ćete nam vi otkrili o njemu?

- Ovo putovanje kroz vrijeme i prostor bila je i moja lična potraga. Slušao sam mujezinov poziv vjernicima u džamiji u Kairu. Učio sam budističku meditaciju od vjerskih vođa najstarijih reinkarnisanih Lama. Razgovarao o Galileu s najvišim predstavnicima papine Vatikanske akademije nauka i iskusio predanja o zagrobnom životu tumačeći drevne hijeroglife na platou Gize u Egiptu. Negdje sam pronašao odgovore, a negdje samo nova pitanja. Ono što mi je ostalo kao utisak kad smo završili seriju jeste da smo sakupljali djeliće istine mnogo veće od nas. Bog je ono što jeste. Ne može se objasniti, identifikovati, ni razumjeti. Može se samo vjerovati ili ne. Ne postoji odgovor na pitanje ko je Bog.

(novosti.rs)

Portal Analitika