Abiznis

Ivanović: Moramo intenzivno razvijati preradu

Ministar poljoprivrede Petar Ivanović ističe da je ukupan uvoz poljoprivrednih proizvoda u prošloj godini manji za 19 miliona ili za 3,9 odsto nego 2014. godine, iako je lani povećan i broj turista i noćenja što posredno utiče na povećanje uvoza prehrambenih proizvoda.
Ivanović: Moramo intenzivno razvijati preradu
Portal AnalitikaIzvor

- U prošloj je godini povećan broj turista za oko 200 hiljada, dok je broj noćenja povećan za 1,5 miliona. Tokom tih noćenja u Crnoj Gori turisti su morali nešto da pojedu i popiju. Zato povećanje broja turista i noćenja s jedne strane doprinosi manjem izvozu, iz razloga što se više poljoprivrednih proizvoda proda u Crnoj Gori, dok s druge strane doprinosi povećanju uvoza, posebno onih proizvoda koje ne proizvodimo u Crnoj Gori. Samo tokom tri ljetnja mjeseca - jun, jul i avgust uveze se 160 miliona eura poljoprivrednih proizvoda ili jedna trećina ukupnog godišnjeg uvoza - objašnjava Ivanović.

Kako je kazao, godinama unazad jedan od glavnih izvoznih proizvoda Crne Gore je vino. Vrijednost izvezenog vina u 2015. godini iznosila je 15,5 miliona eura. To je više od jedne četvrtine ukupnog izvoza ili preciznije 26 odsto. Pored vina, dodaje ministar, posljednjih nekoliko godina povećan je izvoz dimljenog i sušenog mesa i prerađevina od mesa.

- Ukupna vrijednost izvoza ovih proizvoda u prošloj godini iznosila je oko 10 miliona eura. Na trećem mjestu je izvoz cigareta u iznosu od 5,6 miliona eura. Takođe, izvozimo pivo (4,4 miliona eura), sirovu kožu (3,3 miliona eura), eterična ulja (2,1 milion eura), voće, povrće, pečurke, proizvode na bazi žitarica, dok je posljednjih godina prisutan trend rasta izvoza sira i alkoholnih pića – istakao je Ivanović.

Kada je u pitanju uzvoz, ministar naglašava, da bi se stekla prava slika oko uvoza, moramo razumjeti što zapravo ulazi u statističku evidenciju poljoprivrednih proizvoda.

- Pored proizvoda koji su namijenjeni ljudskoj ishrani, u poljoprivredne proizvode spadaju žive životinje, živo drveće, lukovice, cvijeće, gume, smole, biljni materijali za pletarstvo, stočna hrana, ostaci i otpaci prehrambene industrije, itd. kao i ostali proizvodi koji se koriste u industriji (sirova vuna, lan, sirova koža, etil alkohol, eterična ulja i slično). Ukupan uvoz ovih proizvoda u 2015. godini iznosio je 61,8 miliona eura, a najveći dio od toga (23,5 miliona) odnosio se na uvoz živih životinja. Zašto uvozimo rasna goveda? Jasno - da bi poboljšali rasni sastav i radi daljeg tova. Da li možemo da ne uvozimo žive životinje? Možemo - ali ćemo imati lošiji rasni sastav, manje mlijeka i manje mesa – rekao je Ivanović.

Upitan da li će u narednom periodu biti moguće da izvoz bude jači od uvoza i što se radi na tom planu, ministar je kazao da je jasno da Crna Gora nema dovoljno razvijen sektor prerade i da je potrebno raditi na razvoju ovog sektora, ali ne po svaku cijenu, već, kako objašnjava, samo tamo gdje postoje komparativne prednosti i gdje postoji mogućnost rentabilne i kvalitetne proizvodnje.

- Zato smo obezbijedili povoljna kreditna sredstva iz Abu Dabi razvojnog fonda, kao i bespovratna sredstva kroz programe IPARD-like 2 i IPARD. Samo kroz investicije mogu se izgraditi prerađivački kapaciteti. Ne manje važna je i edukacija na kojoj konstantno radimo, kao i dostizanje standarda kvaliteta koji su neophodni za povećanje izvoza – poručio je on.

(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika