Svijet

Nema konsenzusa o svjetskom poretku

Minhenska konferencija o bezbjednosti održana je u neprijatnoj atmosferi zategnutih odnosa SAD i Rusije. Pratile su je i demonstracije protivnika NATO.
Nema konsenzusa o svjetskom poretku
Portal AnalitikaIzvor

Tiringiše landescajtung (Vajmar): „Sa Rusima se zapravo ne može, ali ne može se ni bez njih. Jer, s jedne strane, nije potrajalo ni 48 sati a Rusi su već torpedovali dogovor o Siriji. Kažu da ne vjeruju u dogovor da će biti obustavljena vatra, a ni da SAD žele pravu saradnju. S druge strane, Rusija se ne može zaobići – bez nje se ne može odlučivati o budućnosti Sirije i regiona. Pri tome je jasno da Rusija koristi svoju poziciju samo da bi izvukla najveću korist za sebe. Obezbjeđivanje mira je manje važno.“

Der noje tag (Vajden): „Nit razgovora sa Rusijom nije prekinuta. Naprotiv. Kontakti su raznovrsniji no ikad ranije. Iran i Sirija su samo neki primeri. Ono čega više nema, jeste konsenzus o tome kako bi trebalo da izgleda svjetski poredak. Taj konsenzus je Moskva odbacila. Zapad mora da nauči da živi s tim.“

Tagescajtung (Berlin): „Ova konferencija zaista nikada nije bila susret pacifista. Od 1963. se održava i uvijek je bila sporna. Kao poluzvanični forum za geopolitičke velmože i lobiste industrije oružja, sa razlogom se nalazi na meti kritika. I ove godine je pored gotovo 100 predstavnika vlada iz čitavog sveta, koji određuju medijsku sliku Konferencije, učestvovao i veliki broj oficira i menadžera visokog ranga. Ovaj susret se isplati industriji oružja – uvijek je bio dobro mesto za ugovaranje poslova. Tako fabrike oružja kao što su Kraus-Mafaj Vegman, MBDA ili Lokid Martin spadaju u tradicionalne sponzore Konferencije“.

Abendcajtung“ (Minhen): „Stvari ne treba ulljepšavati, ali ponekad je dovoljan pogled u novinski arhiv da bi se one relativizovale. Ako u internet-pretragu ukucate pojmove Konferencija o bezbjednostiili Hladni rat, dobićete mnogo linkova – i to od prije deset godina. Da li to stvar čini boljom? – Ne, ali pokazuje da u folkorni dio konferencije spada to što ruski ministar spoljnih poslova, premijer ili predsjednik sruči neki govor u stilu Komunističke partije SSSR, a neki američki senator mu odgovori u maniru Divljeg zapada. To se mora uzeti ozbiljno, ali se ne smije ni precjenjivati. Njemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer je pokazao kako prema tome treba postupati: umjesto da dolije ulje, na vatru je bacio pesak.“

Lauzicer rundšau (Kotbus): „Da se čovjek užasne: da Minhenskoj konferenciji o bezbjednosti se odjednom ponovo govori o Hladnom ratu. Evropi je potrebna nova odlučnost spram Moskve, a potrebna joj je i koordinisana bezbjednosna politika. U to spadaju jasni signali solidarnosti sa ugroženim susjedima Rusije, u to spada u preispitivanje njemačkog vojnog budžeta. Sve to će tako biti dokle god Putin vlada u Kremlju.“

Špigel onlajn (Hamburg): „Bavarski premijer Horst Zehofer je početkom februara otišao u Moskvu u posjetu ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i tako na Minhenskoj konferenciji izazvao skandal. Američka delegacija u Minhenu je zato rekla da će bojkotovati svečanu večeru kod Zehofera. I zaista, na večeru je otišao samo jedan od senatora. Iz delegacije se čulo da je posjeta Zehofera Moskvi bila potpuno pogrešan signal. A spontani bojkot je pokazao koliko je zategnuta situacija između Rusije i SAD.“

DW.COM

Portal Analitika