On je, na samitu pod nazivom Partnerstva na Balkanu - jačanje regionalnih veza koji je održan u Briselu, kazao da je crnogorska Vlada kontinuirano radila na poboljšanju investicionog ambijenta, prije svega kroz vladavinu prava, makroekonomsku stabilnost i konkurentan poreski ambijent.
„U tom cilju, u fokusu ekonomske politike Vlade u ovoj godini ostaju učvršćivanje makroekonomske stabilnosti i unaprijeđenje konkurentnosti ekonomije”, naveo je Kavarić na panelu „Uzimajući najbolje iz poslovanja na Balkanu”.
On je dodao da Crna Gora ima značajnu mrežu sporazuma o slobodnoj trgovini, kao što su CEFTA i EFTA i sporazumi sa EU, Rusijom, Turskom i Ukrajinom.
“S obzirom na istorijsku povezanost, ali i geografski položaj, zemlje regiona suštinski ne treba da konkurišu jedna drugoj. Djelujući zajedno, konkurentniji smo na evropskom i svjetskom tržištu”, rekao je Kavarić.
On je podsjetio da zajednički nastupi, posebno u infrastrukturi, rezultiraju obezbjeđenjem finansijskih sredstava za najznačajnije projekte.
„S tog aspekta izuzetno značajnim smatramo učešće u Berlinskom procesu, što je potvrđeno na Bečkom samitu u avgustu prošle godine. Završnim dokumentom samita odlučeno je da se za region obezbijedi finansiranje projektne dokumentacije i dijela radova za neke od najznačajnijih infrastrukturnih projekata. Riječ je o projektima koji imaju regionalni značaj“, saopštio je Kavarić.
Na panelu na kome je bilo riječi o mogućnostima regionalne saradnje kroz intenziviranje saobraćajnih i energetskih veza, kao i stvaranjem uslova za privlačenje stranih investicija uprkos kontinuiranim ekonomskim neizvjesnostima, pored Kavarića su učestvovali i direktor Naftne industrije Srbije (NIS), Kiril Kravčenko, član evropske parlamentarne delegacije za Bosnu i Hercegovinu i Kosovo, Tanja Fajon, i programa investicija za juogistočnu Evropu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Alan Paić.
Predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, biznis sektora i finansijskih institucija ocijenili su da Balkan kao region ima potencijal prije svega u resursima koji su još neiskorišćeni u mjeri u kojoj je to valorizovano na niovu EU.
Na samitu je ocijenjeno i da Balkan ima prespektivu kao budući dio EU. Potencijali za ulaganja su prepoznati u turizmu, energetici, saobraćaju, kao i poljoprivredi, posebno u sektoru malih i srednjih preduzeća.
- Portal Analitika/
- Abiznis /
- Kavarić: Neophodna regionalna saradnja
Kavarić: Neophodna regionalna saradnja
Regionalna saradnja nije strana zemljama zapadnog Balkana, što potvrđuju brojne inicijative i sporazumi, ali i projekti u kojima je pokazana spremnost na zajedničko učešće, saopštio je ministar ekonomije, Vladimir Kavarić.
Portal AnalitikaIzvor