- Dogovor nije postignut i nije bilo usprješnog nastavka dijaloga. Ali ovo nije bilo gubljenje vremena. Pored pet mjesta u Vladi, bili smo spremni da opozicija uđe u ministarstva prosvjete i zdravlja, 15 državnih institucija, da bude u bordovima šest državnih preduzeća, kao i da dobije mjesta na lokalnom nivou. Oko toga smo se usaglasili - rekao je premijer novinarima nakon današnjeg sastanka.
- Glavne tačke mimoilaženja su Javni servis RTCG i način na koji će se rukovodi parlament. Mislim da rukovođenje parlamenta ne treba da bude predmet sporazuma. U sporazumu ne treba da bude učvršćeno da postojeća garnitura treba da nastavi da rukovodi parlamentom. To nije lične prirode. Uprava parlamenta treba da bude izraz većinske volje u parlamentu. Mislimo da zbog toga sporazum ne može biti podržan od strane vlasti - rekao je premijer.
Kada je u pitanju Javni servis, Đukanović je naglasio da vlast ne može dozvoliti da partije upravljaju tom medijskom kućom.
On je istakao da se ne boji demonstracija i eventualnog bojkota parlamenta.
Đukanović je zatim precizirao kako je opoziciji ponuđeno pet mjesta u Vladi, dva mjesta pomoćnika ministra i 15 mjesta u državnim institucijama, kao i pozicije na lokalnom nivou, ali da je opozicija htjela više.
- Ali, dijalog nije završen - zaključio je predsjednik Vlade.

Mnogo otvorenih pitanja: Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić, pak, istakao je da nijesu sporna dva pitanja, već mnogo više.
- Ima mnogo otvorenih pitanja, ne samo onih o Javnom servisu, parlamentu i predsjedniku parlamenta. Stanje je gore nego što sam očekivao na početku procesa, jer ko ne da malo - mora da krije mnogo - izjavio je Krivokapić te izrazio uvjerenje kako je ovo "korak nazad".
On je istakao da nijesu sporna semo dva pitanja već sedam. Zatim je novinarim podijelio dokument u kojem su podvučena sporna mjesta u dokumentu. Prema riječima predsjednika parlamenta sporna pitanja su bila: izbori u Tivtu i Javni servis za koji je rekao da "ne zastupa interese građana".
Predsjednik Skupštine ističe da premijer nije prihvatio kontrolu finansija i zapošljavanja u lokalnoj samoupravi i javnim preduzećima.
- Ni za ANB nije bilo dogovora, ni oko Agencije za elektronske medije. Nepovjerenje je produbljeno! Stanje je gore nego na početku procesa - kazao je Krivokapić i poručio da dok je predsjednik parlamenta pokušaće da nađe prostor da se nešto dogovorimo.
Krivokapić je istakao da ako su dva pitanja sporna, jedno je odmah riješeno - ono oko predsjedika parlamenta.
- Neka prihvate sporazum i istog trena je pitanje parlamenta riješeno. Ali ima mnogo više spornih pitanja i treba sve prihvatiti. Onda je lako riješiti pitanje predsjednika parlamenta - jasan je Krivokapić.

Na pitanje da li razmišljaju da napuste Skupštinu, Lekić je rekao kako je DEMOS "ozbiljna stranka i da će analizirati sve opcije".



Lider Pozitivne Darko Pajović kaže da, ako je on dobro čuo, pitanje ANB-a i inspektora nije bilo sporno.
- I za Tivat je rečeno da nije predmet razilaženja. Kao i državne institucije - kazao je Pajović.
On smatra da bi opozicija ovim sporazumom dobila 60-70 odsto vlasti.
- Ovaj sporazum je mnogo više od onoga što je Pozitivna svojim planom tražila. Moj doživljaj je da su bile samo dvije sporne tačke: rukovodne strukture Skupštine i rukovodne strukture RTCG-a. To nije osjećaj, to je činjenica - smatra Pajović.
- Mora da se istanovi oko čega se ne slažemo da bi nastavili dalje, jer moramo nastaviti dijalog - dodao je lider Pozitivne.
On je prokomentarisao i to što su članovi Alternative došli do njegovog stana, donoseći mu bocu "Milovaču".
- Njihova je sreća što su promašili moj stan. Mnogo je bolje za njih, nego za mene što se to desilo - kazao je Pajović.


On je potvrdio kako učesnici parlamentarnog dijaloga "nijesu bili daleko od postizanja dogovora".

- Nije tačno da je bilo što prošireno kada su u pitanju ustupci Vlade. I nije ni dva, ni sedam, nego je dvadeset i sedam spornih pitanja - naveo je Milić i potvrdio da je Krivokapić dva puta nudio da se odrekne mjesta predsjednika Skupštine.
Posjećamo, pored predsjednika Vlade i Skupštine, sastanku je prisustvovao i šef Delegacije EU Mitja Drobnič, a u radu učestvovali lideri SNP-a Srđan Milić, DEMOS-a Miodrag Lekić, URE Žarko Rakčević, Pozitivne Crne Gore Darko Pajović, potpredsjednik SDP-a Raško Konjević, Bošnjačke stranke Rafet Husović, Socijaldemokrata Ivan Brajović, Force Nazif Cungu i Liberalne partije Andrija Popović. U dijalogu nijesu učestvovali Demokratski front i Demokratska Crna Gora.
Sporna mjesta: Finalna verzija Sporazuma koji je bio tema parlamentarnog dijaloga proslijeđen je medijima. U dokumentu na šest strana pod nazivom "Sporazum o stvaranju uslova za slobodne i fer izbore", žutim su označena mjesta koja opozicija smatra spornim.
U sporazumu osim RTCG-a i mjesta rukovidioca parlamenta, sporne su još “finansijske odluke i imenovanja - radno pravih odnosa u lokalnim samoupravama”, “krivična djela koja se odnose na povrede biračkog prava je, kroz izmjene Zakona o specijalnom državnom tužilaštvu, neophodno izmjestiti u nadležnost Specijalnog državnog tužilaštva”, mjesto generalnog inspektora u ANB-u kao i Agencija za elektronske medije.
B.K.
