Podsjećamo, CGO je ranije zatražio da rektorka Radmila Vojvodić pozove članove Upravnog odbora da ne potvrde imenovanje Velimira Rakočevića za dekana Pravnog fakulteta u Podgorici, jer je, kako su naveli, plagirao svoj udžbenik. Iz UCG-a su kazali da taj zahtjev pokazuje kako CGO nedovoljno poznaje način funkcionisanja te ustanove.
“CGO je, zatečen prizemnom reakcijom UCG koja ne odgovara sadržajno na pitanje koje je CGO pokrenuo a snižava nivo kulture dijaloga i ukazuje da se UCG vraća nekim starim, lošim praksama komunikacije sa zainteresovanim stranama”, navodi se u saopštenju izvršne direktorke CGO, Daliborke Uljarević.
Ona je navela da UCG ne treba da podučava CGO o procedurama rada na Univerzitetu, jer se, kako kaže, mnogo puta se pokazalo da je CGO bolje znao zakone i procedure od rukovodstva UCG.
“Uostalom, jedno od mišljenja o tome koliko je rukovodstvo UCG bilo pravno stručno dao je i Ustavni sud Crne Gore kroz Odluku Ustavnog suda Crne Gore kojom se utvrđuje da Pravilnik o postupanju za utvrđivanje privremenih mjera za upravljanje i obezbjeđenje funkcionisanja, koji je donio Upravni odbor UCG nije u saglasnosti sa Ustavom i zakononom i prestaje da važi danom objavljivanja ove Odluke. Takođe, Viši sud u Bijelom Polju je svojevremeno poništio i Odluku Upravnog odbora UCG o razriješenju dužnosti tadašnjeg dekana Pravnog fakulteta prof. dr Draga Radulovića. Na ova pitanja je CGO ukazivao blagovremeno i argumentovano, i od istog starog/novog predsjednika UO bio u maniru posljednjeg saopštenja UCG najgrublje napadan. No, izgleda da poništene odluke UO od strane najviših instanci sudskog sistema u Crnoj Gori ne ograničavaju rukovodstvo UCG da drugima drže lekcije o pravu”, navodi se u saopštenju.
Uljarević kaže da je CGO tražio ono što je u skladu sa internim aktima UCG.
“Naime, u skladu sa članom 41 Statuta UCG, rektor u okviru svojih ovlašćenja, između ostalog, “daje mišljenje u postupku izbora dekana odnosno direktora”. U tom kontekstu, CGO je upoznao rektorku sa svojim saznanjima i tražio da ona “koristeći institucionalne mogućnosti i lični autoritet, pozove članove Upravnog odbora da ne potvrde imenovanje Velimira Rakočevića za dekana Pravnog fakulteta.” Znači, zahtjev CGO-a je utemeljen u najvišem aktu UCG, jer rektorka svojim mišljenjem može pozvati članove UO da donesu pozitivnu ili negativnu odluku o ovom pitanju. Dodatno, CGO je tražio da rektorka preduzme sve mjere i radnje kako bi se ovaj slučaj adekvatno analizirao od strane relevantnih nezavisnih stručnjaka sa neupitnim akademskim integritetom i dalje zakonski procesuirao. Ovo je utemeljeno u Etičkom kodeksu UCG”, dodala je ona.
CGO, poručuju iz te NVO, nije sud i ne može da presuđuje.
“Ali, djelujući u javnom interesu, CGO ukazuje na sve dostupne informacije koje zahtijevaju dodatna pojašnjenja, razjašnjenja ili provjere od strane nadležnih organa. Providnim pokušajima diskreditacije CGO-a takve neodumice ili problemi neće nestati, a nadležne institucije svoj profesionalizam i odgovornost mogu pokazati samo prezentacijom činjenica i argumentovanih odgovora”, zaključila je Uljarević.