Svijet

G20: Eventualni izlazak Britanije iz EU je prijetnja cijelom svijetu

Britanski ministar finansija Džordž Ozborn pogurao je stav da se na listi zaključaka, koje su danas usvojili lideri Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta (G20) u Kini, kao jedan od rizika po globalnu ekonomiju nađe i eventualni izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, saopštili su zvaničnici G20.
G20: Eventualni izlazak Britanije iz EU je prijetnja cijelom svijetu
Portal AnalitikaIzvor

Rizik od britanskog izlaska iz EU, pod nazivom Brexit, nije bio u izvornom nacrtu saopštenja ministara finansija i guvernera centralnih banaka vodećih 20 ekonomija svijeta, ali je dodat na insistiranje Britanije, navodi se u saopštenju G20.

Britanija će glasati na referendumu 23. juna o tome da li želi da ostane članica 28-člane EU, a premijer Dejvid Kameron je u pregovorima sa čelnicima Brisela prošle nedjelje dogovorio specijalan status Ujedinjenog Kraljevstva u Uniji, kako bi ubijedio euroskeptike da nastavak članstva više koristi Velikoj Britaniji od napuštanja tog bloka.

U konačnim zaključcima G20, u koje je Rojters imao uvid, "šok od potencijalnog izlaska Britanije iz Evropske unije", naveden je kao jedan od rizika za globalnu ekonomiju, zajedno sa nestabilnim tržištima, jeftinim sirovinama i migrantskom krizom.

"Britanac se založio za to, a taj prijedlog nije naišao na protivljenje", rekao je jedan zvaničnik G20, dodajući da bi "svi za stolom više voljeli da se izbjegne udarac te vrste u ovalo krhkim vremenima za globalnu ekonomiju“.

Neki čelnici iz G20 su ocijenili uključivanje Britanije u zaključke kao način skretanja pažnje na negativne posljedice izlaska te zemlje iz EU, koji treba da podrži Kameronovu kampanju za ostanak u Uniji.

Italijanski ministar finansija Pjer Karlo Padoan je rekao da bi odluka Britanije da napusti EU imala negativne globalne posljedice.

"Okarakterisali bismo izlazak Britanije iz EU-a kao snažan politički i negativan šok", istakao je on u izjavi za novinarime u Šangaju.

London je glavni svjetski finansijski centar, koji učestvuje sa oko 10 odsto u britanskom bruto društvenom proizvodu (BDP), a dio bankara vjeruje da bi odlazak iz EU mogao da naruši poslovanje i da natjera mnoge finansijske institucije da se presele na druge destinacije.

cdm

Portal Analitika