Oni navode da prema ovom istraživanju, “13 odsto djece u Crnoj Gori učestvuje preko određenog broja sati nedjeljno u kućnim poslovima i ekonomskim aktivnostima ili se u bilo kom vremenskom intervalu bavi poslovima opasnim po zdravlje”.
- Kućni poslovi najčešće se odnose na kupovinu stvari za domaćinstvo, a ekonomske aktivnosti na rad u seoskom domaćinstvu, podršku porodičnom biznisu, prodaju proizvoda i slično. Da bi se ovi poslovi klasifikovali kao dječji rad, treba da traju više od određenog broja sati nedjeljno zavisno od uzrasta djeteta. Šest odsto djece starosti od pet do 17 godina u Crnoj Gori bilo je uključeno u poslove opasne po zdravlje u bilo kom vremenskom trajanju tokom nedjelje koja je prethodila istraživanju. U grupu poslova opasnih po zdravlje spadaju nošenje teškog tereta, rad sa opasnim alatima i hemikalijama ili poslovi gdje su djeca izložena prašini, hladnoći, vrućini, vlazi, velikoj buci ili radu na velikoj visini – navodi se u reagovanju.
Portala Analitika objavio je u ponedeljak, pozivajući se na podatke iz Integrisanog programa UN za Crnu Goru u periodu od 2017. do 2021. Godine, da svako deseto dijete u Crnoj Gori živi u uslovima siromaštva, dok svako osmo (13 odsto) obavlja teške fizičke poslove.