On je nakon sastanka sa predsjednikom Socijalističke narodne partije (SNP) Srđanom Milićem i predstavnicima Demokrata, predstavio Plan akcionog jednistva opozicije za organizovanje prvih pošetnih i pravičnih izbora, kojim je DF zatražio da opozicija bojkotuje rad Skupštine, da se uključi u organizaciju protesta, da podrži inicijativu za izglasavanje nepovjerenje Vladi i da ne učestvuju u pregovorima sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).
Bulajić je pozvao predsjednika Socijaldemokratske partije (SDP) Ranka Krivokapića da se pridruži realizaciji ideje DF-a.
„U slučaju daljeg Krivokapićevog ostanka u parlamentu i zakazivanja novih sjednica na kojima se ne bi našla inicijativa o nepovjerenju Vladi, lako bi se moglo desiti da uz prećutnu saglasnost lidera SDP-a dođe do izbora novog predsjednika Skupštine, koji pitanje nepovjerenja ne bi želio da postavi“, istakao je on ne precizirajući kada bi mogla da se održi sjednica na kojoj bi se raspravljalo o nepovjerenju Vladi.
On je kazao da smatra da opozicija može doći do 41 glasa, koliko joj je potrebno da bi oborila Vladu. Upitan da li ima indicije da bi neko od poslanika koji su nedavno glasali za opstanak Vlade mogao promijeniti mišljenje, Bulajić je kratko odgovorio:
„O tom –potom“.
Lider SNP-a Srđan Milić je rekao da opozicija u Skupštini ima 39 poslanika, isto koliko i DPS sa Bošnjačkom strankom i klubom manjinskih partija, ne računajući tri poslanika Pozitivne. Stoga je, smatra on, mnogo efikasnije da opozicija funkcioniše kao jedinstvena cjelina, a ne posebno. Komentarišući činjenicu da na današnjem sastanku koji je inicirao nije bilo predstavnika Demosa, URA-e i SDP-a, Milić je rekao da neće pružiti zadovoljstvo DPS-u da odgovori na način kako zaslužuju oni koji nijesu došli na sastanak. Poručio je da će ponovo pozvati lidere tih partija kako bi raspravljali o jedinstvenom opozicionom modelu.
„Moja želja je da prevaziđemo sujete iz prošlost i da se okrenemo onome što nas čeka. Legitimno je ako neko ne želi da učestvuje u toj priči. Došlo je vrijeme da se ne čeka DPS i sjednica Skupštine i hoće li biti smijenjen Ranko Krivokapić, već da mi koji imamo 39 poslanika preuzmemo inicijativu“, naglasio je Milić i dodao da će njegova partija podržati inicijativu o izglasavanju nepovjerenja Vladi.
„Ta inicijativa će biti dobar uvod u nešto što nam treba nakon svega što se dešavalo u prošlosti. Danas na stolu imamo, kako ja to tumačim, nekoliko inicijativa o kojima se moraju izjasniti partije koje nijesu glasale za Vladu“, rekao je Milić i poručio da SNP nije za bojkot rada Skupštine, ali da ne zna šta se može desiti za 15 dana.
„Dijalog moramo nastaviti. Uopšte me nije briga ko će pozvati na sljedeći sastanak. Ako smatraju da imamo prostora da napravimo jedinstveni model da odgovorimo na pitanje kako doći do fer izbora, SNP je spreman“, zaključio je Milić.
Potpredsjednik Demokrata Momo Koprivica saopštio je da je na sastanku iznio sljedeće uslove svoje partije: da opozicija ne sklapa predizborne i postizborne saveze sa DPS-om, da se opozicioni subjekti obavežu na međusobno nenapadanje, da opozicija u onim Skupštinama opština u kojima imaju većinu sa SDP-om pokrenu procedure za razrješenje predsjednika opština i drugih funkcionera iz redova DPS-a i da se svi opozicioni subjekti obavežu da će podržati svaku inicijativu za izglasavanje nepovjerenja državnim i lokalnim funkcionerima koji dolaze iz DPS-a.
„Otovreni smo isključivo za objedinjene zajedničke akcije opozicionih političkih subjekata i najširih antirežimskih snaga u pravcu stvaranja uslova za slobodne, poštene i demorkatske izbore“, rekao je Koprivica, dodajući da su građani siti prepucavanja unutar opozicije i da žele samo rješavanje društvenih problema.
SDP, Demos i URA obavijestili su ranije Milića da njihovi predstavnici neće prisustvovati današnjem sastanku.
Predsjednik SDP-a Ranko Krivokapić je rekao danas da pozivu na sastanak mora prethoditi šira koordinacija, navodeći da, u suprotnom, dobronamjerna inicijativa postaje nefunkcionalna.