Politika

Vuković: Krivokapić želi u izbornu utakmicu kao predsjednik Skupštine

Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić zakazao je početak rasprave o njegovom razrješenju za 23. mart iako je 36 poslanika tražilo da bude 10. marta. To, ali i najavu Demokratskog fronta da će pokrenuti inicijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi, pravnik i poslanik Demokratske partije socijalista Miodrag Vuković vidi kao sinhronizaciju, a sve sa ciljem da, kako je kazao u intervjuu za CdM, Krivokapić kao predsjednik parlamenta uđe u sljedeće izbore.
Vuković: Krivokapić želi u izbornu utakmicu kao predsjednik Skupštine
Portal AnalitikaIzvor

Potpredsjednik SDP-a Raško Konjević rekao je ranije da je odluka o održavanju sjednice Skupštine, na kojoj će biti raspravljano o Inicijativi o razrješenju Krivokapića donijeta shodno Ustavu i Poslovniku, i pojasnio da je parlament od 1. marta u redovnom zasijedanju i da sjednice ne mogu da se zakazuju u roku kraćem od 15 dana, kao što je to slučaj u vanrednom zasijedanju.

Za Vukovića je ovo previše sumljivo i krajnje isključivo obrazloženje kolega iz SDP-a.

"Sjednica je mogla da bude održana i 10., 12. i 15. marta, dakle daleko prije nego što je danas zakazana za 23. mart. Teško se mogu kolege iz SDP-a tim argumentima braniti, tumačeci Poslovnik na njima svojstven način“, kazao nam je Vuković.

Po Poslovniku se jasno precizira procedura zakazivanja sjednica u toku redovnog zasijedanja. Redovno zasijedanje počinje 1. marta, a predsjednik parlamenta odlučuje o sjednicama u toku redovnog zasijedanja. Kada je vanredno zasijedanje u pitanju, tu je njegov prostor za slobodu odlučivanja manji ili ga skoro nema, jer se zakazivanje sjednice mora obaviti u skladu sa zahtjevom, u ovom slučaju poslanika koji su pokrenuli izglasavanje njegovog nepovjerenja.

Pored toga u ovom slučaju, smatra Vuković, predsjednik parlamenta je morao imati u vidu i još dva elementa kada je zakazivao sjednicu.

"Atipičnost političke situacije - činjenicu da je došlo do velikih lomova u političkoj strukturi i u odnosima u parlamentu na čijem je čelu. I drugu činjenicu da je, na kraju krajeva on, kao prvi čovjek parlamenta, jedan od razloga zašto se traži sjednica sa posebnom tačkom glasanja o nepovjerenju predsjedniku Skupštine. Morao je imati više senzibiliteta da iskoristi mogućnosti koje mu poslovnik daje, i zakaže tu sjednicu ranije. Ne možemo se tako komotno ponašati-moramo sanirati odnose u parlamentu“, jasan je Vuković.

Ipak, njemu više smeta to što je Krivokapić pitanje svog razrješenja stavio kao posljednju tačku dnevnog reda.

"Šta je htio da relativizuje? Da relativizuje naš zahtjev da je to bitno odlučiti da bi znali kako da se vuku sljedeći potezi na saniranju uzburkane političke situacije u parlamentu na osnovu vratolomija poslaničkog kluba SDP-a koji je napustio parlamentarnu većinu? I predsjednik parlamenta i svi mi smo morali da se izdignemo iz ličnog odnosa i pokažemo da smo odgovorni, da smo objektivni kao političari prema značaju jednog takvog čina, koji će sanirati političku situaciju, i odlučivati političke odnose kasnije. Od njega smo dobili komentar tako što je on to stavio pod tačku "tekuća pitanja, razno“. To znači da to za njega nije toliko značajno. Ovo realno rađa sumnje o kakvim se političkim kalkulacijama predsjednika parlamenta i SDP-a sada radi“, kazao je Vuković.

Da li su sumnje opravdane, pokazaće naredni dani.

"Ja sam i do sada razmišljao o tome da nova opoziciona struktura sinhronizuje aktivnosti, da imaju vrlo direktne veze, i da je to ne samo u obrisima najavljeni plan da se iskoristi jedan ustavni institut kojim bi se onemogućilo da se dovede u red stanje u parlamentu. Da je namjera da se pokrene inicijativa o glasanju o nepovjerenju Vladi direktno povezana sa namjerom da se opstruira naš zahtjev. Krenula je destrukcija na ovaj način", objasnio je Vuković.

Inicijativa DF-a da pokrene pitanje nepovjerenja Vladi za Vukovića je ustavno utemeljena.

"Ukoliko poslanici opozicije sumnjaju da Vlada radi ispravno pa traže da se izglasa nepovjerenje, to je svakako ustavno i demokratsko pravo opozicije. Sa druge strane ovo je besmislena inicijativa. Sve ukazuje da oni nemaju većinu da se to i desi. Pa šta je onda cilj ako nemaju većinu, bila sjednica zakazana 15. marta ili 15. aprila? Maltretiranje, provociranje crnogorske javnosti, unošenje nervoze? Moguće!", kazao je Vuković.

A Ustav kaže da kada opozicija pokrene pitanje povjerenja Vlade, parlament se ne može raspustiti.

"Eto neke logike, tu sam vidio sinhronizaciju. Ja mislim da Krivokapić pokušava da kao predsjednik parlamenta uđe u sljedeće izbore", ocijenio je Vuković.

Kako dodaje, to kako sada funcioniše rukovodstvo parlamenta, odnosno Krivokapić, nije zabilježeno u parlamentarnoj praksi savremenih demokratija.

"On svojim potezima i komentarima održava trajući parlamanetarni nered i kontinuirano stvara političku nervozu. Znate šta je predsjednik parlamenta danas u Crnoj Gori, pored ostalog u “izvođenju” aktuelnog predsjednika? Ostaće zabilježeno da je predsjednik samo jedne opozicione stranke danas u Crnoj Gori najprivilegovaniji političar od strane same države, smješten u najveće sinakure vlasti kakve ne dijele ni funkcioneri vladajućih stranaka u cjelini. On je danas u stolici jednog od prva tri čovjeka države, sa svim instrumentima oficijelne zaštite. Đe to imate? Koji to i dje opozicioni lider ima takve privilegije? To je opozicioni lider koji prima diplomate, želi da vodi i tumači vladajuću politiku. Pa da nije ružno bilo bi smiješno", kazao je Vuković.

Sa druge strane, dodaje on, Krivokapić, pokušava nevjerovatno.

"Pokušava iz stolice predsjednika parlamenta da oponira legitimnoj Vladi namećući političkoj i laičkoj javnosti navodno neriješenu dilemu šta je legitimni vladajući program onaj koji on promoviše ili onaj koji realizuje Vlada Crne Gore. Sugerišući pri tom da je on u pravu i na pravom mjestu. To je takva kompromitacija za njega ali i za sve nas, za sistem i za cijelu zajednicu", naglasio je Vuković.

Izvor: cdm.me

Portal Analitika