Društvo

IJZ: Ne izlaziti iz kuće bez prijeke potrebe, zdravlje može biti ugroženo

Institut za javno zdravlje savjetuje građane kako da se ponašaju u slučaju nepovoljnih vrememenskih uslova koje su zahvatile Crnu Goru.
IJZ: Ne izlaziti iz kuće bez prijeke potrebe, zdravlje može biti ugroženo
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore izdao je saopštenje da se danas i sjutra u centralnom i južnom regionu zemlje očekuju nepovoljni vremenski uslovi koji se svrstavaju u kategoriju crvenog meteoalarma. Crveni meteoalarm se izdaje kada su prognozirane posebno opasne vremenske pojave, a takvog su inteziteta da mogu prouzrokovati veliku materijalnu štetu i biti veoma opasne po bezbjednost i zdravlje ljudi i životinja.

Za ovo upozorenje najvišeg stepena zaslužne su najavljene obimne padavine praćene jakim udarima vjetra. Shodno najavama, Institut za javno zdravlje u cilju očuvanja zdravlja, građanima preporučuje da prate informativne emisije i vremensku prognozu, kao i eventualna upozorenja od strane nadležnih službi kako bi se u skladu sa tim sprovele aktivnosti.

U zahvaćenim područjima usljed obilnih padavina i nevremena može doći do prekida u vodosnabdijevanju, pojave zamućanja ili promjene boje vode, pa stoga treba redovno pratiti informacije koje daju nadležne službe.

"U slučaju da se vodosnabdijevanje vrši iz individualnih vodnih objekata (bunari, lokalni vodovodi i sl.), preporuka je da se voda ne koristi za piće do dobijanja laboratorijske potvrde o higijenskoj ispravnosti. Do tada treba koristiti flaširanu vodu ili prokuvavati vodu. Voda se pravilno prokuvava tako što se nakon postignute temperature ključanja ostavi da ključa još 10 minuta kako bi se uništile bakterije", ističu u Institutu.

Ukoliko dođe do plavljenja, neophodno je pojačati održavanje lične higijene.

"Često prati ruke sapunom i higijenski ispravnom vodom (prije jela, nakon upotrebe toaleta, nakon čišćenja otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa poplavnom ili kanalizacionom vodom). Zdravlje svih kategorija stanovništva može biti ugroženo, a naročito osjetljivih grupa (djeca, starije osobe, hronični bolesnici i sl.). Naročitu pažnju treba obratiti na čistoću ruku kod djece, kao i pranje i dezinfekciju dječijih igračaka", naglašavaju u Institutu.

Usljed smanjenje vidljivosti, grmljavine, vlage na kolovozima i jakog vjetra očekuju se nepovoljni do opasnih uslova za vožnju.

"Stoga se preporučuje svim učesnicima u saobraćaju koliko je moguće smanjeno izlaganje i povećaju opreznost ukoliko su primorani da borave vani u ovakvim uslovima. Ne treba voziti preko potopljenog kolovoza obzirom da se ne može ocijeniti stanje kolovoza pod vodom", savjetuju u IJZ.

Munje, grmljavina i udari groma nastaju usljed električnog pražnjenja između olujnih oblaka i zemljišta.

"Ako se može čuti grmljavina, znači da niste na bezbjednoj udaljenosti i da treba odmah naći zaklon jer ne postoji sigurno mjesto na otvorenom tokom oluje. Ukoliko nije dostupno sklonište, treba ostati u vozilu. U zatvorenom prostoru izbegavajte kontakt sa metalnim objektima, slavinama, utičnicama, prekidačima i svega ostalog to može sprovesti električnu energiju. Ako ste u automobilu za vrijeme grmljavine, ne parkirajte ispod visokih objekata ili električnih vodova koji bi se mogli srušiti, zatvorite sve prozore na vozilu i izbjegavate dodir sa metalnim djelovima vrata. Ukoliko vas grmljavina zatekne na vodi u čamcu bez kabine, potrebno je što prije doći do obale", poručuju u IJZ.

Udari jakog vjetra u kombinaciji sa kišom mogu povećati rizik od povrijeđivanja usljed različitih faktora (iščupano drveće, grane, leteći predmeti, električne instalacije i sl.) 

"U priobalnom području jaki vjetar u kombinaciji sa visokom plimom i talasima, može usloviti lokalizovano plavljenje obale. Stoga se savjetuje izbjegavanje boravka na otvorenom u ovakvim uslovima, a povećana opreznost ukoliko se boravi vani. Ukoliko se kao posljedica izlaganja nepovoljnim vemenskim prilikama jave zdravstveni problemi, treba obavezno zatražiti ljekarsku pomoć u najbližoj zdravstvenoj ustanovi", savjetuju u IJZ.

foto: rtcg.me

Portal Analitika