"Tradicionalni konzervativni pogled na stvarnost dugo je stavljao ženu u podređeni položaj u odnosu na pripadnike drugog pola. Takav pristup uslovio je postojanje negativnih stereotipa, od kojih su neki uzrokovali statusne i materijalne probleme, dok su drugi činili ženu ranjivom i žrtvom brojnih delikata, uključujući i one koji narušavaju njen fizički i psihički integritet. Na raskrsnici milenijuma uloga žene se u punoj mjeri transformiše u značajan društveni faktor, koji pored tradicionalne brige za porodicu i potomstvo dobija značajnu ekonomsku i sociološku razvojnu ulogu u napretku svake države i globalne zajednice", saopšteno je iz Institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.
Nažalost, dodaju oni, njenu vitalnu ulogu u društvu bitno narušavaju pojave kakve su vezane za nasilje nad ženama, stigmatizacija, uvredljivi i šovinistički istupi, diskriminacija u mnogim oblastima života i rada, kao i drugi negativni trendovi zasnovani na nejednakosti polova i tezi o društvenoj superiornosti muškaraca.
"U svojoj egzistencijalnoj borbi za jednakost i uspostavljanje ravnoteže polova u društvu žene moraju biti podržane, kako u institucionalnom smislu, tako i u praktičnim vidovima podrške koje često definišemo kao proces zagovaranja ljudskih prava i sloboda. No, ta i takva jednakost mora biti suštinska i stvarna, a ne teorijska i iluzorna, kako naglašava Evropski sud za ljudska prava u svojoj praksi zaštite ljudskih prava i sloboda", ističe se u saopštenju.
Predstavnici Institucije učestvovaće sjutra u radu „Ženskog parlamenta“ kao i na Osmomartovskom maršu pod motom "Socijalna pravda-nećemo odustati".