Abiznis

Regionalnom saradnjom protiv zajedničkih problema

Regionalna saradnja važna je za napredak svih zemalja Zapadnog Balkana, jer imaju zajedničke probleme, a samo kao region mogu biti konkurentne u privlačenju investicija. To je zaključak panela "Regionalna saradnja i unaprjeđenje konkurentnosti", koji je održan prvog dana Kopaonik biznis Foruma u Srbiji.
Regionalnom saradnjom protiv zajedničkih problema
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Privredne komore Srbije Marko Čadež naveo je da nastavak strukturnih reformi, borbu protiv korupcije i druge izazove zemlje ne treba da rješavaju samo na nacionalnom nivou, već u saradnji sa regionom. On je podsjetio je da su privredne komore iz regiona u okviru Berlinskog procesa osnovale Komorski investicioni forum.

„Imamo zajedničke neprijatelje, a to su loša konkurentnost naših kompanija i još neizgrađeni poslovni ambijent, koji bi omogućio privredi da se više razvija. Zajednički problem je i visoka stopa nezaposlenosti, koja u prosjeku u regionu iznosi oko 22 odsto, pri čemu najveći dio nezaposlenih čine mladi sa 42 odsto,“  istakao je Čadež.

Predsjednik Privredne komore Crne Gore Velimir Mijušković je ocijenio da je saradnja regiona napredovala, ali da bez značajnih investicija zemlje Zapadnog Balkana ne mogu dostići razvijenu Evropu.

„Izuzetno dobar primjer regionalne saradnje je interkonektivni kabal, koji će objedinjenom regionalnom energetskom tržištu pomoći da se uključi u evropsku mrežu,“ rekao je Mijušković, objašnjavajući da u projektu učestvuju kompanije iz Italije, Crne Gore, Srbije i BiH.

Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović podvukao je da je nedavni skup Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u Londonu pokazao da je evropski biznis sve manje zainteresovan za pojedinačni pristup ekonomijama, a sve više za region sa ukupnim potencijalom koji nudi.

„Postoji više od tri milijarde eura međusobnih investicija unutar regiona, što je pokazatelj da je biznis nekoliko koraka ispred nivoa saradnje vlada u regionu,“ dodao je Svilanović.

Predsjednik Privredne komore Makedonije Branko Azeski je ukazao da i dalje postoji niz sektora privrede gdje još nije krenula saradnja, te da ne postoji dovoljna povezanost zemlja kroz direktne avionske linije.

„Pričamo da smo kao region bure baruta. Neki kažu nismo bure baruta već da imamo puno piromana oko nas. Ta teza tri decenije opterećuje Balkan, a firme koje su došle da investiraju ostvaruju kod nas pet puta veći profit nego u sopstvenim zemljama", rekao je Azeski.

Kopaonik biznis forum, koji se održava 23. put i traje do 10.marta, okupio je rekordnih preko 850 učesnika, predstavnika Vlade Srbije, domaćih i stranih privrednika, diplomata, ekonomskih analitičara, teoretičara, međunarodnih eksperata i predstavnika medija. Najvažniji događaja ove vrste u Srbiji - takozvani „srpski Davos“ organizuju Savez ekonomista Srbije i Udruženje korporativnih direktora Srbije, pod pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Srbije.

 

Portal Analitika